شکست مذاکرات با حزب ملی‌گرا، گامی دیگر در راستای برگزاری انتخابات زودهنگام ترکیه

با شکست مذاکرات "احمد داووداوغلو" و "دولت باغچلی"، برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه محتمل‌تر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، آخرین تلاش‌های احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه برای تشکیل دولت ائتلافی پس از پایان مذاکرات با مهم‌ترین حزب ملی‌گرا با شکست مواجه شد و راه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام هموارتر کرد.

داووداوغلو در جمع خبرنگاران درباره دیدارش با دولت باغچلی، رهبر حزب ملی‌گرا گفت: باغچلی گفت که ائتلاف با حزب عدالت و توسعه را امکان‌پذیر نمی‌داند.

وی اضافه کرد: رهبر حزب ملی‌گرا در این دیدار شرایط دقیق و سختگیرانه خود را برای تشکیل دولت ائتلافی بار دیگر تکرار کرد.

نخست‌وزیر ترکیه ادامه داد: باغچلی نه‌تنها تمام افق‌های پیش‌رو برای ایجاد دولت ائتلافی را از بین برد بلکه حتی نخواست به عنوان متحد کوتاه‌مدت تا زمان برگزاری انتخابات برای اداره کشور وارد عمل شود و از دولت اقلیت حمایت کند.

این دیدار روز گذشته میان رهبران احزاب عدالت و توسعه و ملی‌گرا پس از شکست مذاکرات میان حزب حاکم با حزب جمهوری‌خواه در 13 اوت انجام گرفت و داووداوغلو اعلام کرد انتخابات جدید برای ترکیه «تنها گزینه» است.

از سوی دیگر، باغچلی اعلام کرد که خواهان تلاش‌های سازنده برای جلوگیری از باقی ماندن کشور بدون دولت است اما تنها براساس شرایطی که قبول آنها از سوی حزب عدالت و توسعه دشوار است.

در انتخابات هفتم ژوئن، حزب عدالت و توسعه برای اولین بار پس از سال 2002 نتوانست اکثریت پارلمان را به دست آورد، در مقابل حزب ملی‌گرا سومین حزب از نظر میزان کسب آرا بود.

انتهای پیام

کد N925036