خطیب جمعه نجف در گفتگو با مهر:

«مرجعیت» عراق را از سقوط نجات داد/ نقش بارز نیروهای مردمی

سیاسی

خطیب نماز جمعه نجف اشرف با بیان اینکه تاکنون ۲۵ درصد از مناطق تحت اشغال داعش با کمترین شرایط موجود به دست نیروهای مردمی عراق پاکسازی شده است، تاکید کرد: فتوای مرجعیت، عراق را از سقوط حتمی نجات داد.

 به گزارش خبرنگار مهر، خرداد ماه سال گذشته تروریستهای داعش شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق را تحت اشغال خود در آوردند و از آن روز به بعد، به رغم تشکیل ائتلافی نمایشی از سوی آمریکا علیه این گروه تروریستی، دامنه فعالیتهای داعش در عراق و حتی سوریه گسترده تر شد.

«سید صدرالدین قبانچی» خطیب جمعه نجف اشرف در گفتگو با خبرگزاری مهر در خصوص بحران عراق و نقش نیروهای مردمی در این بحران گفت: داعش در حال تلاش برای براندازی و سقوط عراق جدید است. در واقع این پدیده نماینده گروهی است که در حال تلاش برای ایجاد هیمنه در منطقه و تحمیل نقشه سیاسی جدید طبق دستور کار خارجی است که به اعتقاد من آمریکا پس پرده همه این مسائل قرار دارد.

وی گفت: داعش در تلاش است با نفوذ در منطقه و ایجاد آنچه که خود از آن با عنوان دولت اسلامی عراق و شام یاد می کند، «اسلام تروریستی» را نشان دهد و به این ترتیب تصویری اشتباه و تحریف شده از اسلام به نمایش بگذارد.

سید قبانچی افزود: با اینحال داعش در ادامه لشکرکشیهای خود به نیروهای مردمی که در عراق «حشد شعبی» نامیده می شود برخورد کرد. حشد شعبی در واقع برخاسته از فتوای مرجعیت عراق در نجف اشرف و اعلام بسیج عمومی و جهاد کفایی در عراق صورت گرفت. لذا نیروهای مردمی سد مستحکمی را مقابل پیشروی و نفوذ تروریستهای داعش در عراق ایجاد کردند، تروریستهایی که سودای سقوط بغداد و سیطره بر پایتخت را در سر می پروراندند.

وی گفت:  این در حالی است که به وضوح می بینیم که حشد شعبی این روزها به شکل آشکاری در حال وارد کردن ضربات سنگین به تروریستهای داعش و براندازی این پدیده در عراق است. درواقع، داعش امروز شاهد شکست تدریجی خود به دست نیروهای مردمی در عراق و چه بسا در دنیا است.

خطیب نماز جمعه نجف گفت: امروز شاهد آن هستیم که طرح داعش در عراق با شکست مواجه شده است. برخی خیال واهی آن را دارند که داعش در منطقه ماندگار است. کارزار کنونی میان داعش و عراق یک جنگ سرنوشت ساز است که به لطف خدا، با پیروزی عراق و نیروهای مردمی پایان خواهد یافت.

وی تصریح کرد: ارتش عراق قدرت لازم را برای مقابله با داعش ندارد. این ارتش نیازمند آموزشهای نظامی و بازنگری در ساختار خود است چرا که به دنبال خیانتها و سوء استفاده های بسیاری که به سبب حضور عوامل رژیم گذشته عراق در درون ارتش این کشور وجود داشت، مقدمات ضعف و شکست این ارتش فراهم شد.

سیدقبانچی در ادامه تصریح کرد: حشد شعبی در واقع قوی ترین نیروی نظامی عراق و همچنین از قوی ترین نیروهای مردمی منطقه است.

وی افزود: حشد شعبی برای کامل شدن نیاز به آموزش، ساماندهی بیشتر و کمک تسلیحاتی دارد که تحقق همه اینها طبیعتا به زمان نیاز دارد. اما ما در زمان بسیار کوتاه توانستیم ۲۵ درصد از مناطقی که تحت سیطره داعش بود را آزاد کنیم  و این امر درحالی صورت گرفت که آمریکا اعلام کرده بود که به ۲۰ سال زمان برای مقابله با داعش نیاز دارد.

حجت الاسلام سید قبانچی در پاسخ به سوالی درخصوص نقش مرجعیت عراق در مقابله با تروریسم و اصلاحات سیاسی در این کشور گفت: مرجعیت دینی در نجف اشرف نقشهای متعددی را در عرصه های مختلف عراق ایفا کرده است؛ در وهله اول، مرجعیت بحران و جنگ را در عراق در مسیر درستی هدایت کرد. همواره تلاشهایی برای ایجاد فتنه های طایفه ای میان شیعه و سنی در عراق وجود داشته و دارد. چنانکه اتفاقی که در سال ۲۰۰۵ میلادی در خصوص تخریب گنبد بارگاه امامین عسگریین رخ داد، با هدف بر افروختن آتش درگیریهای طایفه ای و مذهبی بود، اما مرجعیت همواره ضمن اعلام هشدار در این خصوص، توانست آتش فتنه های خارجی را خاموش کند.

 

وی اظهار داشت: مرجعیت عراق همچنین در زمانی که داعش وارد این کشور شد و نینوا را به اشغال خود درآورد وارد صحنه شد. از آنجا که ارتش عراق توانایی لازم برای مقابله با داعش ر ا نداشت، مرجعیت با اعلام جهاد کفایی، توانست بیشترین آمادگی ممکن را در برابر داعش ایجاد کرده و شمار زیادی از نیروهای مردمی در پاسخ به ندای مرجعیت لبیک گفته و آماده جهاد علیه داعش شدند و نقشه های این گروه تروریستی را خنثی کردند.

خطیب نماز جمعه نجف تاکید کرد: فتوای مرجعیت توانست عراق را از سقوط حتمی نجات دهد.

وی در پایان افزود: مرجعیت نقش گسترده ای را چه در زمینه اصلاحات سیاسی و چه در زمینه مبارزه با تروریسم، ایفا می کند.

گفتگو: فاطمه درخشان