زیباکلام: از کودتای 28 مرداد بهره‌برداری سیاسی شد/رهامی: امروز به سرداران صلح نیاز داریم

نشست آموزشی آسیب‌شناسی کودتای 28 مرداد، عصر امروز (دوشنبه) با حضور صادق زیباکلام و حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی در حزب اراده ملت ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محسن رهامی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه "علل اقتصادی سبب شکست نهضت مقاومت ملی و سقوط دولت دکتر مصدق شد"، گفت: یکی از علل مهم شکست خوردن نهضت ملی شدن صنعت نفت و در ادامه سقوط دولت دکتر مصدق این بود که احزاب حامی دولت در طول ماه‌های منتهی به کودتای 28 مرداد آرام آرام از صحنه حذف شدند یا منحل شدند و به همین خاطر اطراف دکتر مصدق خالی از حامیانش شد.

وی در ادامه به انحلال مجلس توسط دکتر مصدق اشاره کرد و افزود: انحلال مجلس توسط دولت و تعطیلی نهادهای مدنی، آسیبی جدی به نهضت ملی و دولت دکتر مصدق زد و از این زمان است که به جای نهادهای مدنی و حکمرانی خرد جمعی در نهضت ملی، تمرکز روی شخص دکتر مصدق بوجود می‌آید که به محض دستگیری ایشان نیز نهضت با شکست مواجه می‌شود.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، تشدید اختلافات میان دکتر مصدق و حامیانش و نیز خانه‌نشینی بخشی از نیروهای مؤثر سیاسی را از دیگر دلایل شکست نهضت ملی شدن نفت دانست و اظهار کرد: بخشی از نیروهای مؤثر سیاسی نیز در همین دوره به دلیل اینکه از کابینه دکتر مصدق سهمی بدست نمی‌آورند، از او فاصله می‌گیرند و در ادامه اختلافاتی بین شخص دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی پیش می‌آید که دلیل دیگری بر تنها ماندن نخست‌وزیر ملت ایران در برابر نفوذ بیگانگان و مقابله با آن‌ها می‌شود.

رهامی با تاکید بر اینکه "در عرصه جهانی، هیچ کشوری از دولت مصدق حمایت نمی‌کرد"، افزود: یکی دیگر از دلایل شکست خوردن نهضت ملی شدن نفت و دولت دکتر مصدق، نبود حامیان جهانی و بین‌المللی از این دولت بود که سبب‌ساز نفوذ راحت‌تر نیروهای آمریکایی و انگلیسی به کشور شد و کودتای 28 مرداد را رقم زد.

وی در پایان اظهاراتش تاکید کرد: امروزه هم نظام ما در عرصه بین‌المللی به سرداران صلح، بیشتر از سرداران جنگ نیازمند است؛ یعنی کسانی که بتوانند در عرصه بین‌المللی حمایت‌ها را به سوی ایران و سیاست‌های خارجی ما جلب کنند.

در ادامه، صادق زیباکلام نیز کودتای 28 مرداد را مثل بسیاری از وقایع دیگر تاریخ معاصر ایران در هاله‌ای از ابهام توصیف کرد و گفت: در مورد کودتای 28 مرداد و اتفاقاتی که از قیام سی‌ام تیر تا انجام کودتا اتفاق افتاده است، پرسش‌های بسیاری وجود دارد که هنوز هم هیچ پاسخ صریحی به آن‌ها داده نشده است و احتمالا نیز تا سال‌ها داده نخواهد شد.

این استاد دانشگاه در تکمیل صحبت خود، به مصادیقی اشاره کرد و افزود: از جمله اینکه چرا طرفداران دولت دکتر مصدق که 14 ماه پیش از کودتا، قیام سی‌ام تیر را رقم زده بودند، در 28 مرداد حضور و بروزی از خود نشان ندادند یا اینکه چرا مراجع تقلید زمان نسب به کودتای انجام شده در کشور موضعی اتخاذ نکردند یا اینکه چرا آیت‌الله کاشانی و حزب توده که می‌دانستند کودتایی در شرف وقوع است، خودشان پا پیش نگذاشتند و مانع این حادثه تلخ نشدند؟

وی با بیان اینکه "پیش و بیش از اینکه درباره کودتای 28 مرداد تحقیق و تحلیل صحیح و واقع‌بینانه انجام شده باشد، از آن واقعه بهره‌برداری‌هایی سیاسی صورت گرفته است"، اظهار کرد: کودتای 28 مرداد، هم پیش از انقلاب و هم پس از انقلاب همیشه مورد بهره‌برداری‌های خاص سیاسی قرار گرفته است. پیش از انقلاب این کودتا را روز قیام ملی و سرنگونی دولت غیرقانونی مصدق اعلام می‌کردند و پس از انقلاب نیز از این کودتا به عنوان ابزاری برای آمریکاستیزی استفاده شد.

استاد دانشگاه تهران در پایان، کودتای 28 مرداد و همچنین نهضت ملی شدن نفت را از جمله وقایعی توصیف کرد که با تحلیل آن‌ها می‌توان آینده سیاسی کشور و حال حاضر را نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا با عبرت گرفتن از این کودتا راه درستی را در سیاست‌ورزی در عرصه عمومی کشور پیش بگیریم.

به گزارش ایسنا در پایان سخنرانی این دو کارشناس جلسه پرسش و پاسخ نیز بین سخنرانان و حاضران برگزار شد که مشروح آن متعاقبا منتشر خواهد شد.

انتهای پیام

کد N924668