رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

افتخارات آزادگان در تمام جنگ‌های دنیا بی‌نظیر است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني,مجمع تشخيص مصلحت نظام,آزادگان

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه افتخارات اسرای ایرانی در دوران جنگ در تاریخ تمام جنگ‌های دنیا بی‌نظیر است، گفت: آزادگان سرمایه‌های زنده و با ارزشی هستند که به اندازه تاریخ جنگ، برای مردم آموزنده هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از آزادگان اظهار کرد: خوشحالم وقتی می‌بینم افرادی که آن سال‌ها در اسارت بودند، امروز با روحیه خوب و با حفظ اصول در حال خدمت به انقلاب و کشور هستند.

وی با تأکید بر اینکه هر ایرانی با شنیدن خاطرات آزادگان احساس غرور می‌کند و باید این خاطرات به شکل مکتوب یا شفاهی در دسترس مردم قرار گیرد، گفت: اگر صداوسیما این وظیفه را برعهده بگیرد، خدمت ماندگاری کرده است زیرا میلیون‌ها بیننده دارد و به مردم روحیه، درس ایثار و قدرت مقاومت می‌دهد و البته نباید با نگاه و تعصب‌های سیاسی برای متن دلنشین خاطرات آزادگان حاشیه‌سازی کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به آزادگان دفاع مقدس، گفت: همه خاطرات تلخ و شیرین شما برای مردم و جوانان آموزنده است. سعی کنید خودتان مجله‌ای داشته باشید که در آن بخشی از خاطرات شما به طور منظم و همیشگی به چاپ برسد که در این صورت جزو مجلات خوب و با ارزش خواهد بود و صدها سال در تاریخ ایران باقی خواهد ‌ماند.

وی با بیان اینکه افتخاراتی که اسرای ایرانی در دوران جنگ از خود باقی گذاشتند، در تمام تاریخ جنگ‌های دنیا بی‌نظیر است، اظهار کرد: آزادگان سرمایه‌های زنده و با ارزشی هستند که به اندازه تاریخ جنگ، برای مردم آموزنده هستند و بیش از هر فیلمی در تاریخ ایران ماندگار و بر روحیه جوانان تأثیرگذارند.

هاشمی رفسنجانی به دوران شکنجه خود در زندان‌ها اشاره و تصریح کرد: من که در زندان بودم و بارها بارها مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گرفتم و می‌دانم که تحمل زندان آن هم به عنوان اسیر در دست دشمن چه سختی‌هایی دارد.

وی نامه‌نگاری‌های رمزی اسرای ایرانی در اردوگاه‌های بعثی‌ها با خانواده‌هایشان و مسؤولین کشور را بسیار با ارزش خواند و گفت: صبر و مقاومت شما به خاطر وفاداری به انقلاب و کشور بهترین عنوان برای ایثارگری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه تاریخ آزادگان از مقاطع مهم تاریخ ایران است، گفت: شبیه فداکاری‌های این افراد را در هیچ کجای دنیا و در هیچ جنگی نمی‌توانید پیدا کنید، چرا که آزادگان ما از جان، مال و خانواده‌ خود برای کشور گذشتند.

هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از چرایی و چگونگی تشکیل داعش، به مناطق اشغال شده توسط آنها اشاره کرد و گفت: دشمنان خبیث ایران از بعثی‌ها که ظالمانه و بی‌رحمانه جوانان ما را شکنجه می‌دادند، امروز داعش را در کشور عراق خلق کردند که می‌بینید چگونه در موصل، تکریت، رمادیه و دیگر شهرها علیه مردم جنایت می‌کنند و به شدت نسبت به شیعیان و ایرانی‌ها کینه دارند.

وی در ادامه سخنان خود به مقطع پذیرش قطعنامه و شروع آتش‌بس بین ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در آن مقطع داغ جدیدی برای کشور شروع شد که آن، عدم اطلاع خانواده‌ها و مسؤولین از وضعیت بهترین جوانان آن زمان یعنی اسرا بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دو بار امام(ره) را در حالت حزن و اندوه زیاد دیده‌ام، گفت: یک بار زمان تعطیل شدن حج بود که گفتند، درست نیست ما حکومت اسلامی تشکیل داده‌ایم، اما حج‌ مردم تعطیل شده است. بار دیگر در مورد سرنوشت اسرا بود که بعد از آتش‌بس ‌گفتند، به فکر اسرا باشید که خیلی به آنها و خانواده‌هایشان سخت می‌گذرد.

وی گفت: امامی که در سخنرانی‌ها و پیام‌ها کمتر از شعر استفاده می‌کردند، در این مقطع احساسات قلبی خود را با این بیت نشان دادند که «وعده وصل چون شود نزدیک، آتش عشق تیزتر گردد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اگر چه داغ دیدن لحظه ورود آزادگان بر دل امام ماند و نبودند که ورود فرزندان اسیر خود را ببینند، به فضای عمومی جامعه در آن روزها اشاره کرد و گفت: همه سراپا شور و نشاط بودند و من مانند همه‌ ایرانی‌ها و خانواده‌های چشم به راه در آن ایام بی‌قراری می کردم و بارها گفته‌ام که شیرین ترین لحظه زندگی من دیدن ورود اولین گروه آزادگان به ایران و سجده‌ آنان بر خاک کشور است.

وی با تأکید بر اینکه خداوند انتقام مردم ایران را از بعثی‌ها و کشورهایی که به آنها کمک کردند گرفت، گفت: صدام در شرایطی که عراق بدهکار، کشاورزی‌اش تعطیل و صنایع مهم آن کشور منهدم شده بود و از قدیم کویت را جزو کشور خود می‌دانست، تصمیم به حمله و اشغال کویت گرفت، چون تصور می‌کرد از طریق چاه‌های نفت آن کشور می‌تواند کمبودهای خود را جبران ‌کند اما به جای صید ماهی، خود صید شد و سرانجام سر از گور درآورد.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس، ایران را پیروز واقعی جنگ خواند و افزود: ما می‌توانستیم عراق را تصرف کنیم، اما شرایط اشغالگران عراق را ببینید که مشکلاتشان بیشتر ‌شده است، چون نه مردم عراق و نه دنیا می‌پذیرند که کشورشان در اشغال بماند.

وی فتح دلها را بسیار مهم‌تر از فتح سرزمین دانست و با اشاره به شرایطی که مردم دو کشور ایران و عراق نسبت به هم دارند، گفت: آنچه را که می‌خواستیم با فتح بغداد به دست آوریم امروز با دیدن سرنوشت دشمنان ما در جنگ به دست آوردیم. حزب بعث چه شد؟ صدام کجاست؟ و منافقینی که ستون پنجم دشمن در جنگ بودند، چگونه زندگی می‌کنند؟

هاشمی رفسنجانی شرایط زندگی منافقین را خفت‌بار خواند و گفت: آنها هم در به درند و هم به خاطر لکه ننگ خیانت به کشور و مردم که بر آنان خورده، جرأت نمی‌کنند حتی با نام خود زندگی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از اوضاع عراق، گفت: می‌بینید که عراق هنوز دچار جنگ و درگیری است و امیدواریم مردم مظلوم و زجر کشیده عراق، عاقبت به خیر شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مجدد خاطرات شیرین 27 مرداد 1368 و ورود اولین گروه آزادگان به کشور، به تدوین و تصویب قانون جامع درباره آزادگان در مجلس اشاره و تصریح کرد: قانونی تصویب شد تا همه اسرا درمان شوند و افرادی که از تحصیل باز ماندند، به تحصیل خود ادامه دهند و از شغل و خانه بهره‌مند شوند، اما متأسفم که بخشی از آنها اجرائی نشد و امروز آزادگانی که هشت سال اسارت را تحمل کردند، از بعضی شرایط خود و هم‌سنگران خود شکوه می‌کنند.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس با بیان اینکه سالم‌ترین مدیر را باید در بین آزادگان جست‌وجو کرد، گفت: همه می‌دانیم افرادی که در دفاع مقدس از جان، مال و وقت خود گذشتند، امروز وارث کشور ایران هستند و اگر اینان نبودند، خواب‌های شوم دشمنان تعبیر می‌شد.

وی هدف دشمنان را تجزیه ایران دانست و با تأکید بر اینکه اگر دفاع مقدس نبود، معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار کشور بود، گفت: به خاطر روحیه فداکاری مردم، ایران با همه‌ی تحریم‌ها و حتی اختلافات داخلی و شرایط بد منطقه، امروز امن‌ترین کشور است و اگر دست ایران باز باشد، می‌تواند اختلافات افغانستان، عراق، سوریه، یمن و جاهای دیگر را دوستانه حل کند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: شرایط خوبی در کشور حاکم شده است، اما هنوز بعضی از آدم‌های نادان می‌خواهند در کشور دعوا باشد، چرا که وجود خود را در اختلاف می‌بینند.

وی با تقبیح کار کسانی که از تحریم‌های علیه ایران به نفع خویش سوء استفاده می‌کردند، گفت: اتفاقاتی در دوران تحریم از سوی عده‌ای در داخل کشور افتاد که برای ایران زشت است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعضی‌ها هم دلشان خوش بود که مقاومت می‌کنیم، اما اینکه کشور خود را فقیرتر کنیم، مقاومت نیست. مقاومت واقعی هشت سال دفاع مقدس بود که همه دشمنان یکجا شده بودند و می‌خواستند کشور را بگیرند و انقلاب را نابود کنند، که موفق نشدند.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس، با تأکید مجدد بر وجود انسان‌های آزاده واقعی در جمع آزادگان، گفت: شخصیت دینی و مقاومت‌های شما در دوران سخت اسارت ساخته شد و رشد کرد و امروز از ذخایر کشور هستید.

وی با توصیه مردم به خواندن خاطرات آزادگان گفت: از رسانه‌ها هم انتظار می رود که برای گسترش فرهنگ ایثار، بیشتر با آزادگان حرف بزنند.

بر اساس این گزارش پیش از سخنان هاشمی رفسنجانی، کتاب «آن 23 نفر» که درباره 23 نوجوان ایرانی اسیر در عراق بود، توسط یکی از این نوجوانان به او اهدا شد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشکر از این نوجوان و دیگر نوجوانان اسیر ایرانی در زندان‌های عراق، گفت: مطمئن باشید کار شما در تاریخ ایران جاودان خواهد بود.

در ابتدای این دیدار نیز، طباطبایی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی، عظیمی، رهگذر، شیبانی، شمس‌اللهی و موسوی‌نیا از آزادگان هشت سال دفاع مقدس، به بیان مشکلات و مطالبات آزادگان، خاطراتی تلخ و شیرین از دوران اسارت خویش گفتند.

انتهای پیام

کد N924642