پورمحمدی: حقوق بشر و حقوق شهروندی جزو آرمان‌های انقلاب است

حقوق بشر,وزير دادگستري,پورمحمدي,حقوق شهروندي

وزیر دادگستری گفت: موضوع حقوق بشر و حقوق شهروندی جزو آرمان‌ها و اهداف نظام و انقلاب اسلامی است و از نظر ما وظیفه اسلامی و مسلمانی، رعایت حقوق همه شهروندان است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، امروز (دوشنبه) در مراسم معارفه معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری با اشاره به اهمیت موضوع حقوق بشر از نگاه اسلام، افزود: جامعه ما یک جامعه انسان‌مدار اسلامی است و مدار ما کرامت انسانی و شرافت انسانی به معنای واقعی آن است و طبق دستورات دینی و نیز قانون اساسی، ملزم به رعایت آن در تمامی جهات هستیم.

وی در خصوص تشکیل معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل در وزارت دادگستری اظهار کرد: به دلیل اهمیت موضوع حقوق بشر و به دلیل نوع حساسیتی که در عرصه بین‌المللی در مورد آن وجود دارد، باید با تمرکز بیشتری مورد تعقیب و پیگیری قرار گیرد و چون در دولت نیاز به مرجعی داشتیم که حوزه حقوق بشر و حقوق شهروندی را دقیق‌تر مورد پیگیری قرار دهد، تصمیم گرفتیم با توجه به شأن حقوقی وزارت دادگستری، این جایگاه توسط وزارت دادگستری و در ذیل معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل ایجاد شود.

پورمحمدی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوع حقوق بشر زیر ذره‌بین قرار دارد، تا جایی که یک رأی در شعبه‌ای از یک بخش دورافتاده کشور، در تمامی محافل بین‌المللی مورد رصد و پیگیری قرار می‌گیرد که اتفاقا این امر برای ما حُسن محسوب می‌شود و نیاز است که در این موضوع با جدیت و دقت بیشتری کار را دنبال کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مسئولیت امور بین‌الملل قوه قضاییه در مورد معاهدات، مقاوله‌های بین‌المللی و تفاهم‌نامه‌های معاضدت حقوقی و قضایی و غیره نیز با وزارت دادگستری است که از این حیث هم نیاز داشتیم مرجعی موظف به پیگیری تمام‌وقت این حوزه باشد و معاونت جدید حقوق بشر و بین‌الملل در این حوزه مسئولیت خواهد داشت.

وزیر دادگستری در پایان گفت: امیدواریم مجموعه بزرگ جامعه حقوقدان، نهادهای پژوهشی و دانشگاهی و نیز سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) توسط این معاونت ساماندهی شده و بتوانیم خروجی مطلوبی از فعالیت‌های انجام شده در جهت ارتقای حقوق بشر و حقوق شهروندی کسب کنیم.

انتهای پیام

کد N924628

خواندنی از سراسر وب