پس از دیدار با ولایتی

مالکی: اصلاحات در عراق ضروری است/ داعش را بیش از آن چه واقعیت است نشان می‌دهند

ايران,عراق

معاون رئیس جمهور عراق گفت: با وجود اینکه ما اشکالاتی را به قانون اساسی عراق وارد می دانیم ولی بر این باوریم که باید طبق قانون فعلی اصلاحاتی در کشور صورت بگیرد تا پس از آن به بررسی مسائل موجود در قانون اساسی هم بپردازیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) نوری مالکی پس از دیدار عصر امروز ( دوشنبه ) خود با علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع مصلحت نظام در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با اصلاحاتی که اخیرا قرار شده است در دولت عراق صورت بگیرد و به دنبال آن ادعای یکی از ژنرال های آمریکایی مبنی بر لزوم تجزیه عراق خاطرنشان کرد: اصلاحاتی که قرار است در کشور صورت بگیرد کاملا ضروری است و باید بگویم روند سیاسی در عراق طی سالهای گذشته بیشتر شده است و ما تاکید داریم که باید مطابق قانون اساسی پیش رویم و مشکلات و چالش های موجود را حل کنیم حتی اگر با این قانون مخالفت هایی داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور عراق با بیان اینکه باید به مطالبات مردم رسیدگی شود و اصلاحات لازم صورت گیرد افزود: تظاهرات اخیر در عراق به مرور چهره روشن‌تری را از خود نشان داد چرا که اکثریت تظاهر کنندگان مطالباتی همانند رسیدگی به وضعیت شغلی و آب و برق داشتند ولی به مرور عده ای مطالبات سیاسی خود را مطرح کردند و آمریکایی ها هم از این جو به وجود آمده استفاده کرده و این موضوع تجزیه را مطرح کردند ولی این اولین باری نیست که یک ژنرال آمریکایی چنین ادعایی را مطرح می‌کند .

مالکی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در دوران نخست وزیری فواد معصوم برخلاف زمانی که شما روی کار بودید شاهد قانون شکنی و حوادث زیادی بودید، خاطر نشان کرد: امروز در عراق داعش را بسیار بزرگتر از آن چیزی نشان می‌دهند که واقعیت دارد از سوی دیگر ما میراث دار بعثی ها و تندروها هستیم و امروز نیز می بینیم که این گروه های تروریستی چگونه بخش هایی از خاک ما را تصرف می‌کنند ولی تا امروز نتوانستند به هدف خود که سقوط بغداد بود برسند.

وی تاکید کرد: نیروهای بسیج مردمی عراق مانع از شکست کشور ما می شوند . این نیروها در ابتدای سال 2014 تاسیس شدند و امروز به خوبی با داعش مقابله می‌کنند. این درحالی است که بسیاری از کشورهایی که ادعای مبارزه با داعش را دارند با تجهیزات و تسلیحات نظامی بسیاری هنوز اقدامی جدی در این زمینه انجام نداده‌اند.

معاون رئیس جمهور عراق خاطر نشان کرد: آن‌ها می خواهند یکپارچگی بین ایران، سوریه و عراق را از بین ببرند و به همین دلیل داعش را ایجاد کردند چرا که آن‌ها برنامه هایی برای منطقه دارند.

مالکی با اشاره به بخشی از کردهای این کشور که خواهان تجزیه عراق هستند گفت: آن‌ها نباید تحت تحریک آمریکایی‌ها و سایر کشورها قرار بگیرند از سوی دیگر تاکید می کنم که اکثریت اهل تسنن خواستار تجزیه عراق نیستند و همچنین شیعیان که اکثریت کشور را دارند نیز قطعا نمی خواهند که چنین اتفاقی رخ دهد. بنابراین امروز اکثریت عراق مخالف تجزیه کشور هستند.

مالکی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر لزوم همکاری های علمی و فرهنگی میان ایران و عراق گفت: وجود مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجمع جهانی اهل بیت (ع) به ایران و پیروان اهل بیت (ع) کمک های زیادی می‌کند تا برنامه های این کشور بر اساس اصول و منطبق بر علوم روز پیش رود.

وی ادامه داد: ما نیز در زمانی که درگیر تنش و جنگ بودیم چنین مرکزی را تاسیس کردیم و امروز نیز می خواهیم با گسترش همکاری های علمی و فرهنگی با ایران بتوانیم آمادگی علمی لازم را جهت مبارزه با چالش های ایجاد شده در کشور بدست آوریم.

انتهای پیام

کد N924410