تحلیل/

قلدری "احمق‌های کودن" درباره سوریه به جایی نمی‌رسد

عربستان,سوريه

تعدادی از مسوولان عربستانی به زبان‌های مختلف تاکید کرده‌اند که عملیات طوفان قاطع در یمن متوقف نشود و در مورد سوریه نیز اجرا شود اما آنها به این مساله توجه ندارند که سوریه کاملا با یمن فرق می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه مستقل رای‌الیوم در تحلیلی نوشت: در کنفرانس خبری مشترکی که میان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان در روسیه برگزار شد، دشوار بود که بدانیم چه کسی نماینده کشور ابرقدرت بود؛ عادل جبیر که با لحنی محکم و غیرمتعارف در دیپلماسی و ابزارهای نرم آن سخن می‌گفت به ویژه زمانی که به پرونده سوریه و سخن در مورد بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور با سرگئی لاوروف پرداخت بسیار با اطمینان و محکم تاکید کرد که ما معتقدیم که بشار اسد پایان یافته است و او یا باید از طریق روند سیاسی جهت جلوگیری از ریختن خون سوری‌ها کنار رود یا در راستای یک عملیات نظامی از قدرت کنار بکشد چراکه کشور او بخشی از مشکل و نه بخشی از راه‌حل است و زمانی که اسد علیه مردم خود سلاح کشید عاملی در شکل‌گیری داعش در سوریه شد.

اما به نظر می‌رسد که این سخنان عادل جبیر به مذاق وزیر خارجه روسیه خوش نیامد چراکه وی گفت: برکنار کردن اسد از طریق عملیات نظامی به این امر منجر می‌شود که داعش قدرت را در سوریه تحت تصرف خود درآورد چراکه از دیدگاه روسیه داعش خطری است که سوریه، عربستان و کشورهای دیگر منطقه را تهدید می‌کند.

وی افزود: خود سوری‌ها باید از طریق مذاکرات فراگیر و مشارکت تمامی طرف‌های ذی‌ربط در مورد سرنوشت رئیس‌جمهوری کشورشان تصمیم‌گیری کنند.

گویی لاوروف با این سخنانش به عادل جبیر گفت: چرا در امور دیگران دخالت می‌کنید اما زمانی که کسی در امور شما مداخله می‌کند خشمگین می‌شوید.

این کنفرانس خبری در روز سه‌شنبه گذشته برگزار شد. اما آنچه که بعداً آشکار شد و عمق اختلافات میان دو طرف را نشان داد این بود که لاوروف بر قلدری مهمان عربستانی خود فائق آمده بود و آنچه که به طوری که وی از عبارت "احمق‌های کودن" برای عادل جبیر و شاید دولتش استفاده کرد.

این عبارت مثل آتشی در انبار کاه در رسانه‌های اجتماعی پیچید و این وزیر روسی فراموش کرد یا بهتر بگویم که خودش را به فراموشی زد که میکروفن کنار وی روشن بود. چه بسا او از عمد این کار را کرد تا پیام همراه با خشم و غضب خود را به مهمان و کشورش به دلیل این مواضعشان و مداخله‌شان در یک کشور و نظام برساند.

به ویژه اینکه طبق گفته تعدادی از کارشناسانی که این کنفرانس را دنبال کرده‌اند وی در طول این کنفرانس خبری با موبایلش بازی می‌کرد که این امر نشان‌دهنده بی‌توجهی و خسته شدن او بود.

ما نمی‌دانیم که عادل جبیر زمانی که شرط رفتن اسد را پیش از هرگونه راه‌حل سیاسی در سوریه مطرح و تاکید کرد که او چه به صورت مسالمت‌آمیز و یا با جنگ باید کنار رود چه اهرم فشارهایی در اختیار داشت و اینکه آیا عربستان طرح محرمانه‌ای برای اعلام جنگ علیه سوریه در چارچوب ائتلاف طوفان قاطع دیگری دارد؟

بسیاری از مسوولان عربستانی در مناسبات مختلف تاکید کردند که طوفان قاطع نباید در یمن متوقف شود و باید به سوریه نیز کشیده شود اما آنچه که این مسوولان عربستانی درک نکرده‌اند این است که سوریه کاملاً با یمن فرق می‌کند و شاید این امر بیانگر ماندن نظام سوریه علی‌رغم گذشت پنج سال از آغاز هجمه علیه این کشور باشد.

اختلاف درخصوص سرنوشت بشار اسد فقط میان عربستان و روسیه نیست بلکه میان عربستان و هم‌پیمانان غربی‌اش است که همچنان به از بین بردن داعش به عنوان خطر بزرگتر اولویت می‌دهند و اخیراً نیز توانستند که ترکیه را که هم‌پیمان عربستان است وارد جنگ علیه داعش کنند.

دو تناقض اصلی را می‌توان در سخنان عادل جبیر در زمینه سیاست خارجی عربستان مشاهده کرد: نخست اینکه وی در مورد لزوم ماندن نظام سوریه با همین وضعیتش از جمله حفظ نهادهای امنیتی و نظامی صحبت کرد و گفت که فقط باید بشار اسد برای جلوگیری از تکرار وقوع رخدادها در لیبی و عراق و خلأ امنیتی سیاسی و نظامی و غوطه‌ور شدن این کشور در آشوب کنار برود. دوم اینکه بشار اسد را به این امر متهم کرد که زمانی که سلاح علیه «مردم خود» کشید عامل شکل‌گیری داعش در سوریه شد.

اگر آنطور که عادل جبیر در سخنانش گفت: بشار اسد عملاً مرده باشد و هیچ جایگاهی در آینده سوریه نداشته باشد پس دیدار محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع عربستان و پسر پادشاه و مردی که عملاً عربستان را اداره می‌کند با علی مملوک رئیس دستگاه امنیت ملی سوریه در شهر جده تاکید بر این امور است که اسد نمرده است و طرف‌هایی هستند که مشروعیت وی را به رسمیت می‌شناسند و با فرستاده وی در شهری در عربستان دیدار می‌کنند.

اما تاکید عادل جبیر برای اینکه نهادهای نظام سوریه باقی بمانند و فقط راس نظام کنار برود سخن دیگری است که تناقض بیشتری از مساله نخست دارد چراکه عربستان از مخالفان سوریه با پول و سلاح جهت «ریشه‌کن کردن» نظام و از بین بردن ارتش سوریه که از نظام دفاع می‌کند و عربستان آن را به کشتن بیش از 200 هزار سوری متهم می‌کند، حمایت کرده است.

پس چطور ممکن است که این ارتش یک مجرم باشد اما در یک زمان دیگر به یک ارتش ملی تبدیل شود که باید آن را حفظ کرد و عادل جبیر و دولتش چگونه این جهش بزرگ را از یک تناقض به یک تناقض دیگر تفسیر می‌کنند و ما امیدواریم که پاسخ شفافی را بشنویم هرچند که اصلاً پیش‌بینی شنیدن چنین پاسخی را نمی‌کنیم.

اما اگر به نکته دوم برگردیم یعنی گرفتن انگشت اتهام به سمت نظام سوریه در شکل‌گیری داعش باید گفت که تسلسل تاریخ شکل‌گیری این گروه و پیشروی‌های آن کاملاً عکس این مساله را می‌گوید چراکه این گروه زمانی که اسد دوست و همپیمان عربستان در این منطقه بود، عربستان برای اسد دو بار در سال یا بیشتر در هنگام سفرهای متعددش به ریاض یا جده فرش قرمز پهن می‌کرد این گروه همچنان وجود داشت.

وهابیت عقیده ایدئولوژیک داعش است و داعش بیشترین محبوبیت خود را در میان محافل جوانان عربستانی برخوردار بوده و بیشترین حمایت مالی خود را از منابع مردمی و رسمی عربستان گرفته است و این امور پیش از آن صورت گرفت که مسوولان عربستانی از خطر این گروه آگاه شوند و قوانینی را در مجرم خواندن افراد وابسته به داعش صادر کنند.

ما در این جا واقعیت‌های موثقی را بیان می‌کنیم و نمی‌خواهیم یک طرف یا دیگری را تبرئه کنیم، و ابو مصعب زرقاوی که بذر اولیه این خلافت را کاشت، عضو حزب بعث سوریه یا عراق نبود، بلکه رهبری در گروه "توحید و جهاد" بود و هیچ گاه به سوریه نرفته بود، بلکه فقط نماینده القاعده در عراق بود.

مشخص است که عادل جبیر که در حال حاضر راهبری دستگاه دیپلماسی عربستان را به جای سعود فیصل برعهده دارد، آگاهی کافی در این زمینه ندارد، و این مساله بر او خرده گرفته نمی‌شود، چرا که فقط سه ماه از روی کار آمدن او در این پست جدید می‌گذرد، و از او خواسته‌ می‌شود تا این درایت را داشته باشد و به ویژه زمانی که با شخصی چون سرگئی لاوروف صحبت می‌کند، کلمات خود را با دقت و توجه انتخاب کند.

انتهای پیام

کد N924324