وزیر بهداشت سوریه در ایران:

سوریه برای بازسازی نیازمند کمک ایران است/ تخریب 30 درصد بیمارستان‌های سوری

وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي,وزارت بهداشت,ایران و سوریه

وزیر بهداشت سوریه امروز وارد تهران شد و در حاشیه دیدار با وزیر بهداشت کشورمان، ضمن تشکر از دولت و ملت ایران به دلیل همکاری‌ها و کمک‌های همیشگی به کشور سوریه گفت: با همکاری ایران به مقاومت و پیروزی چشم دوخته ایم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر نزار یازجی در این نشست در خصوص وضعیت بهداشت و درمان کشور سوریه گفت: وضعیت بهداشت و درمان درسوریه، در مقایسه با سه سال گذشته بهبود یافته و دولت سوریه که در حال حاضر مشغول بازسازی مناطق جنگ زده این کشور است بیش از پیش به کمک کشورهای دوست و پشتیبان همچون ایران نیاز دارد.

وی تصریح کرد: بازسازی‌های مربوط به حوزه بهداشت و درمان سوریه تنها با تداوم همکاری های گذشته میسر خواهد بود.

وزیر بهداشت سوریه گفت: تا کنون 30 بیمارستان از مجموع 100 بیمارستان سوریه تخریب شده‌است. همچنین در بخش صنعت دارو، 100 شرکت داروسازی فعالیت می‌کردند که 20 شرکت تخریب شده است.

یازجی با بیان اینکه در برخی مناطق بحرانی و نا امن نمی‌توان اقدامی انجام داد، افزود: تنها در مناطق امن می‌توانیم در حوزه دارو و خدمات درمانی شامل بیمارستان‌ها، بازسازی را ادامه دهیم.

وی افزود: از وزیر بهداشت ایران تقاضا کردیم تا در مواردی که این کشور می‌تواند کادر درمانی ما را آموزش دهد و دستورات لازم را صادر کنند. ایشان نیز برای همکاری در همه زمینه های بهداشتی و درمانی و نیز مسائل آموزشی اظهار تمایل کردند.

وزیر بهداشت سوریه همچنین در خصوص نا امنی مرزهای این کشور گفت: پدیده تروریسم در همه جای دنیا وجود دارد و حتی کشور ترکیه که همسایه ما است نیز از پنج سال پیش تا کنون پرواز بر فراز مرزهای ما را ممنوع اعلام کرده است و این محدودیت ها چیز جدیدی نیست.

یازجی ادامه داد: در سوریه نیاز شدیدی به واکسن و دارو به ویژه در مناطق بحرانی و نا امن وجود دارد که در صورت مساعدت های ایران، می توانیم از طریق همکاری با سازمان‌های بین المللی، این کمک‌ها، به ویژه در حوزه واکسن را به مردم مناطق نا امن و بحرانی برسانیم.

وی جنگ را پدیده‌ای خانمان سوز عنوان کرد و گفت: در جریان جنگ‌ها، بسیاری از بیماری‌ها منتشر می‌شوند و از طرفی رسانه‌های دنیا تبلیغاتی منفی را علیه سوریه انجام می‌دهند که ما به آنها توجهی نمی‌کنیم و کماکان همکاری خود با جمهوری اسلامی ایران را ادامه خواهیم داد و امیدواریم بتوانیم با سیاست کارکشته دولت ایران، مشکلات بهداشتی و درمانی مناطق مختلف سوریه را برطرف کنیم.

براساس گزارش وبدا،‌وزیر بهداشت سوریه در پایان ضمن ابراز تشکر از دولت و ملت ایران به دلیل همکاری‌ها و کمک‌های همیشگی به کشور سوریه گفت: با همکاری ایران به مقاومت و پیروزی چشم دوخته ایم.

انتهای پیام

کد N924139