اشتاینمایر: بحران سوریه به نقطه عطف رسیده است/ به امنیت ترکیه متعهدیم

آلمان

وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه‌ای ضمن تاکید بر این که بحران سوریه در برابر یک نقطه عطف قرار دارد، اعلام کرد که کشورش در مقابل امنیت ترکیه احساس مسئولیت می‌کند و پس از خارج کردن موشک‌های پاتریوت از ترکیه نیز از این کشور حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فرانک والتر اشتاینمایر ، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با روزنامه "بیلد ام زونتاگ" گفت که از نظر وی اراده روزافزونی برای تفاهم در یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه پدید آمده است.

وی با بیان این که بحران سوریه در برابر یک "نقطه عطف" قرار گرفته است مدعی شد "نظام بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از نظر نظامی ضعیف شده است. پیشروی‌های داعش همسایگان سوریه را نیز تحت فشار قرار داده است و دقیقا به همین دلیل آمادگی برای سازش بیشتر شده است. "

وزیر خارجه آلمان با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر وزرای خارجه آمریکا، روسیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس درباره سوریه، که برای اولین بار صورت گرفت، گفت: این اقدام به تنهایی یک موفقیت نیست اما گامی برای رسیدن به موفقیت است که ما از مدتها پیش منتظرش بودیم.

وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه پیشتر در قطر با سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیدار و درباره بحران سوریه گفت‌وگو کردند.

اشتاینمایر در این مصاحبه به مواضع کشورش در قبال ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: آلمان در مقابل امنیت ترکیه احساس مسئولیت می‌کند. آلمان حتی پس از خارج کردن موشک‌های پاتریوت از ترکیه از این کشور در برابر سوریه حمایت خواهد کرد و همچنان در مورد امنیت ترکیه خود را مسئول می‌داند.

آلمان اخیرا اعلام کرد که سامانه موشکی پاتریوت خود را از ترکیه خارج می‌کند. ماموریت ارتش آلمان در ترکیه که در چارچوب ماموریت‌های ناتو انجام می‌شود، در ژانویه ۲۰۱۶ پایان می‌یابد. حدود ۲۶۰ سرباز آلمانی که خدمه این سامانه هستند، در ماه‌های آتی به کشورشان باز می‌گردند.

اشتاینمایر در ادامه با اشاره به انتقادهای وارده به آنکارا در نحوه برخورد با حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) اضافه کرد: ما نباید شرایط را ساده ‌بگیریم. آلمان باید با دقت اوضاع را تحت نظر داشته باشد و به ترکیه بگوید که چه انتظاراتی دارد.

وزیر خارجه آلمان در ادامه این مصاحبه تاکید کرد که دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای مصالحه و آشتی با کردها سرمایه‌گذاری زیادی کرده است اما در حال حاضر نباید اجازه دهد تا تمامی پل‌ها خراب شده و روند آشتی از هم گسسته شود.

درگیری‌های خونین میان ارتش ترکیه و گروه "پ‌.ک‌.ک" از هفته‌های پیش شدت گرفته است. در حمله اعضای "پ‌.ک‌.ک" در جنوب شرقی ترکیه روز جمعه دست‌کم سه سرباز ارتش ترکیه کشته شدند. نیروی هوایی ترکیه نیز در روزهای گذشته چندین مقر و مخفیگاه گروه "پ‌ک‌ک" را بمباران کرده است.

درباره بحران لیبی نیز اشتاینمایر ضمن ابراز امیدواری نسبت به اموری که در حال حاضر در لیبی در جریان است، گفت: پس از سال‌ها درگیری اکنون فرصتی برای تشکیل دولت وحدت ملی فراهم شده است.

وی درخصوص کنترل درباره دولت بر کشور و همچنین سازمان‌های جنایتکار و قاچاقچیان تاکید کرد باید برای این مهم به صورت جدی با ورود پناهجویان برخورد شود.

انتهای پیام

کد N923762