افسران ارتش مصر به اتهام توطئه برای کودتای نظامی محکوم به حبس شدند

مصر

دادگاهی نظامی در مصر 26 افسر ارتش این کشور با درجه‌های مختلف را به اتهام توطئه و برنامه‌ریزی برای کودتای نظامی به زندان با مدت‌های زمانی مختلف محکوم کرد.

دادگاهی نظامی در مصر 26 افسر ارتش این کشور با درجه‌های مختلف را به اتهام توطئه و برنامه‌ریزی برای کودتای نظامی به زندان با مدت‌های زمانی مختلف محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی بی سی، برای اولین بار یک دادگاه نظامی در مصر 26 افسر سابق و کنونی ارتش این کشور از جمله چهار افسر بازنشسته با درجه سرهنگی را به اتهام تلاش برای کودتای نظامی پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر توسط ارتش در سال 2013 به زندان محکوم کرد. در این پرونده دو رهبر اخوان المسلمین نیز از جمله محکومان بودند.

اتهامات این افسران شامل برملا کردن اسرار نظامی و پیوستن به گروه اخوان المسلمین است که از سوی دولت قاهره تروریستی خوانده می‌شود. البته احکام صادر شده قطعی نیستند و امکان اعتراض به این احکام در دادگاه عالی نظامی وجود دارد.

طبق گزارش‌ها، از جمله محکومان برادر توحید توفیق، عضو شورای نظامی و رئیس هیات عملیاتی نیروهای مسلح مصر بود که به 15 سال زندان محکوم شد.

روزنامه العربی الجدید و شبکه ماهواره‌ای مصر الان که هر دو منبع از جمله طرفداران و حامیان اخوان المسلمین هستند به نقل از یک منبع اعلام کردند که افسران مذکور بدون تشکیل جلسه محاکمه و حضور قاضی، محکوم شد‌ه‌اند.

همچنین حلمی الجزایر، یکی از رهبران حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین، محمد عبدالرحمان، عضو دفتر ارشاد اخوان المسلمین نیز به صورت غیابی هر کدام به 25 سال زندان محکوم شدند.

سایت اینترنتی شبکه ماهواره‌ای مصر الآن به نقل از هیثم ابوخلیل فعال حقوقی اعلام کرد که تعدادی از افسران محکوم شده، فرار کرده‌اند.

ابوخلیل افزود: از جمله محکومان دو افسر با درجه سرهنگی، دو افسر با درجه سرهنگ دوم و 15 افسر دیگر با درجه سرگردی هستند.

انتهای پیام

کد N923694