ادامه مخالفت با تسهیلات مالی اروپا؛

مسیر دشوار «سیپراس» برای اخذ رأی اعتماد از پارلمان یونان

سیاسی

اختلاف نخست وزیر یونان و هم حزبی های چپ گرایش موجب شده که برخی از احزاب اپوزیسیون نیز به خیال برگزاری انتخابات زود هنگام با بسته کمک های مالی اروپا مخالفت کنند.

به گزارش خبرگزارزی مهر به نقل از رویترز، «پاسوک» حزب سوسیال دموکرات یونان دیروز یکشنبه اعلام کرد چنانچه «الکسیس سیپراس» نخست وزیر، خواهان به رای گذاشتن موافقتنامه کمک های مالی اروپا به دولت آتن شود، از وی حمایت نخواهد کرد.

این موضع گیری در حالی اعلام شد که سیپراس برای کسب اکثریت پارلمانی به منظور دریافت سومین بسته تسهیلات مالی اروپا به ارزش ۸۶ میلیون یورو به حمایت گروه های مخالف از جمله حزب پاسوک نیاز دارد.

جالب آنکه سیپراس در حال حاضر با بزرگترین شورش از جانب حزب خود «سیریزا» روبرو است که نخست وزیر را به عدم مقاومت در برابر خواسته های ریاضتی اتحادیه اروپا متهم می کنند. تکثر آراء در حزب چپ گرای سیریزا که اکثریت  ائتلاف پارلمانی را در دست دارد موجب از میان رفتن اتحاد میان نخست وزیر و هم حزبی های خود شده است.

اگر سیپراس جمعه آینده در نتیجه فشار دولتمردان سیریزا مجبور به برگزاری جلسه رأی اعتماد شود و موفقیت لازم را به دست نیاورد، راه برای انحلال پارلمان یونان و برگزاری انتخابات زودهنگام هموار خواهد شد.

لازم به ذکر است در روز جمعه هفته گذشته پارلمان یونان سومین بسته کمک اقتصادی اروپا به این کشور را تصویب کرد. با این حال، حمایت از سیپراس در حزب ائتلافی موافق دولت به ۱۲۰ رای رسید که کمترین حد لازم برای اخذ رای اعتماد است.

با وجود همه اختلافات داخلی، نظرسنجی های از محبوبیت آلکسیس سیپراس در نزد افکار عمومی یونان حکایت دارد و همین امر باعث شده که احزاب اپوزیسیون نسبت به برگزاری انتخابات زودهنگام تردید داشته باشند.