سیسی قانون بحث‌برانگیز مبارزه با تروریسم را تصویب کرد

مصر

رئیس‌جمهور مصر به صورت رسمی قانون جدید مبارزه با تروریسم را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الشروق مصر، علاء یوسف، سخنگوی ریاست‌جمهوری مصری اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور این کشور قانون جدید مبارزه با تروریسم را که از امروز (دوشنبه) اجرای آن آغاز می‌شود به شکل رسمی تصویب کرده است.

براساس قانون جدید، اداراتی در دادگاه‌های کیفری به بررسی مسائل مربوط به تروریسم اختصاص داده شده و همچنین شامل حکم‌های اجرایی درخصوص جنایت‌های تروریستی می‌شود.

هدف کلی این قانون تسریع در اجرای احکام قضایی مربوط به مسائل تروریستی و ارائه تعریف مشخصی از جنایت‌های تروریستی است.

این قانون همچنین شامل مجازات اعدام برای کسانی است که رهبری گروهی تروریستی را برعهده داشته یا از اقدامات تروریستی حمایت مالی به عمل می‌آورند.

براساس این قانون، روزنامه‌نگاران و خبرنگارانی که اقدام به نشر اخبار یا بیانیه‌های غیرواقعی از اقدامات تروریستی کنند که مخالف با بیانیه‌های رسمی وزارت دفاع باشد باید جریمه‌ای از 200 هزار تا 500 هزار پوند مصری (25 هزار دلار تا 63 هزار دلار تقریباً) بپردازند.

ماده 29 این قانون نیز بر مجازات زندان به مدت پنج سال برای تمامی کسانی است که با هدف ترویج افکار یا اعتقادات تروریستی یک پایگاه اینترنتی را تاسیس یا از آن استفاده کنند.

این قانون جدید با انتقادات زیادی از سوی حقوقدانان و سیاستمداران مصری مواجه شده است.

به عقیده آنها، این قانون مصر را در وضعیت فوق‌العاده دائم قرار می‌دهد، موجب کاهش آزادی‌ها می‌شود و نقض حقوق شهروندان در قانون اساسی است. همچنین موجب نفوذ بیشتر دستگاه امنیتی است.

یکی از حقوقدانان مصری اعلام کرد که قانون جدید مبتنی بر ترس و خوف است و بیشتر مواد آن در قانون اساسی نیست. این قانون پلیس را فرای قوانین قرار داده و قوه قضاییه را کنار می‌زند.

انتهای پیام

کد N923533