۰
معاون اول رئیس‌جمهور عراق:

«برخی از نظامیان عراق خیانت کرده‌اند»

  • ۱۴بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
عربستان,عراق,نوري المالكي

معاون اول رئیس‌جمهور عراق نیروهای گفت: بسیج مردمی در هیچ منطقه‌ای تسلیم نشده و خیانت نکردند. ‌این در حالی است که برخی از نیروهای نظامی عراق از هم پاشیدند، خیانت کردند، تسلیم شدند و سلاح و سربازان خود را در اختیار داعش قرار دادند.

به گزارش ایسنا، نوری المالکی در گفت‌وگو با «ابنا»، با اشاره به محور مقاومت در عراق و تشکیل نیروهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) اظهار کرد: رسانه‌هایی همچون العربیه و الجزیره لقب‌های ناروا به این نیروها می‌دهند؛ البته این طبیعی است که حشد الشعبی در نظر آنها وقیح باشد،‌ چراکه آنان گروهی مجاهد و رزمندگانی مقاوم هستند که از عراق و عراقی دفاع می‌کنند.

وی با ابراز خرسندی از موفقیت‌های پی‌درپی نیروهای بسیج مردمی عراق تصریح کرد: ما این نیروها را در ابتدای ناآرامی‌ها تشکیل دادیم و در ساختار آن از بسیج ایران الگو گرفتیم.

مالکی افزود: اگر نیروهای بسیج مردمی نبودند، نیروهای عراقی نمی‌توانستند پیشروی‌های مطلوب را انجام دهند. متاسفانه نیروهای عراقی با وجود اینکه با هزینه‌های سنگین مسلح شده‌اند، ولی در موصل و انبار از هم پاشیده شدند.

دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق با بیان اینکه "نیروهای بسیج مردمی در هیچ منطقه‌ای تسلیم نشده‌اند و خیانت نکردند"، خاطرنشان کرد: ‌این درحالی است که برخی از نیروهای نظامی عراق از هم پاشیدند، خیانت کردند، تسلیم شدند و سلاح و سربازان خود را در اختیار داعش قرار دادند.

مالکی گفت: سلاح نیروهای بسیج مردمی، پیروزی یا شهادت است و برای همین در قاموس آنها عقب‌نشینی، تسلیم شدن و خیانت وجود ندارد. حشد الشعبی به کابوسی برای دشمنان عراق و تشیع مبدل شده است.

وی با اشاره به الگوگیری کشورهای منطقه از عراق اظهار کرد: اکنون بسیاری از کشورها می‌گویند که چرا ما از تجربه عراق در تشکیل نیروهای بسیج مردمی استفاده نکنیم و چنین تشکلی را تأسیس نکنیم.

معاون رئیس‌جمهور عراق با انتقاد از نظرات تجزیه‌طلبانه برخی در عراق، تاکید کرد: ‌قطعا مخالف آن هستیم. وحدت عراق برای ما یک امر مقدس است و هدف جریان استکباری - صهیونیستی، تقسیم کشورهای منطقه به خصوص عراق است. برای همین از لحاظ سیاسی، مصلحت مردم عراق اقتضا می‌کند که عراق واحد بماند اما برخی هستند که از تجزیه عراق سخن گفته و همگان را به این امر تشویق می‌کنند.

وی در ادامه گفت: بخش اعظم اهل سنت عراق، تمام شیعیان این کشور و حتی بخشی از کردهای ما هم مخالف تجزیه هستند، چراکه تجزیه عراق سبب خون‌ریزی و عدم عدالت در احقاق حقوق می‌شود و حتی کشورهای مجاور نیز مصایب زیادی را در صورت تجزیه عراق تحمل خواهند کرد.

دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق همچنین به تحولات اخیر یمن و حملات رژیم سعودی در آن کشور اشاره و اظهار کرد: بحرانی که امت اسلامی از آن رنج می‌برد، بحران فرقه وهابیت است. وهابیت به‌عنوان یک عقیده منحرف بر تفکر سیاستمداران حکومت عربستان هیمنه دارد.

مالکی تصریح کرد: عربستان سعودی مسبب تمام رنج‌های مسلمانان است. این جریان مربوط به اکنون نیست و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هم همین‌گونه بود. این کشور علیه لبنان توطئه کرده و با طراحی سلسله انفجارها، بحران در این کشور را مدیریت می‌کند. عربستان و قطر بیشترین تاثیر را در جنایات و شهادت مردم بی‌گناه و تخربب زیرساخت‌های سوریه داشته است.

معاون رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه "جنایت‌ در یمن قابل وصف نیست"، تصریح کرد: یمنی‌ها مردمان اصیلی هستند، اما قدرتشان محدود است و عربستان از سنگین‌ترین سلاح‌ها و جنگنده‌ها علیه مردم مظلوم عراق استفاده می‌کند.

مالکی در پاسخ به این پرسش که چه کسی عراق را ویران کرد؟ گفت: عربستان سعودی دلیل تمام فتنه‌های انجام شده در عراق است و اقدامات خصمانه آنان از پیش از سقوط رژیم صدام تاکنون ادامه دارد. سعودی‌ها به فتنه‌افکنی در بحرین هم به همین شیوه مشغول هستند. سعودی‌ها از طایفه‌گرایی سخن می‌گویند و به شیعیان عربستان ظلم می‌کنند، به 70 درصد از ملت بحرین ظلم می‌کنند، این وقاحت است!

دبیرکل حزب الدعوه عراق تصریح کرد: رئیس‌جمهور سابق آمریکا از من پرسید که راه برون‌رفت از معضلات تروریست‌ها و پدیده تروریسم چیست که من به او گفتم "راه حل این است که رژیم سعودی تحت مراقبت بین‌المللی قرار بگیرد و برنامه درسی این کشور عوض و مراکز آموزشی تکفیری در عربستان تعطیل شود". رئیس‌جمهور سابق آمریکا سعی کرد که برنامه درسی این مراکز را عوض کند، اما نتوانست.

مالکی در پایان خاطرنشان کرد: اگر وضعیت عربستان درست نشود، ما شاهد آرامش در منطقه نخواهیم بود؛ البته من خوش‌بینم چون ملت عربستان در حال بیدار شدن است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.