محسنی‌اژه‌ای:

قصد و انگیزه نمایندگان برای ملاقات با بابک زنجانی را بررسی می‌کنیم

بابك زنجاني

... سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به نامه نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضاییه برای ملاقات با بابک زنجانی گفت که باید ببینیم قصد و انگیزه نمایندگان از این ملاقات چیست؟

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا نامه نمایندگان برای ملاقات با بابک زنجانی به رئیس قوه قضاییه رسیده است و آیا وساطت علی لاریجانی در این زمینه صحت دارد ؟ گفت: من در جلسه پیش گفتم که اگر نمایندگان خواسته قانونی داشته باشند با آن موافقت می‌شود. الان هم این نامه رسیده و قرار گذاشته شده که نمایندگان بیایند و صحبت کنیم تا ببینیم نظر و خواسته آن‌ها در مورد ملاقات چیست.

وی با بیان اینکه اگر خواسته نمایندگان قانونی باشد با آن موافقت می کنیم، گفت: الان می خواهیم ببینیم قصد و انگیزه نمایندگان از این ملاقات چیست؟

محسنی اژه‌ای گفت:‌ در مورد رایزنی هم اطلاعی ندارم ضمن اینکه نیازی به رایزنی وجود ندارد.

خبرنگاری از صحت و سقم واگذاری باشگاه داماش گیلان به نزدیکان مه‌آفرید امیرخسروی سئوال پرسید که محسنی اژه‌ای گفت: اینکه واگذار شده یا نه اطلاعی ندارم، اما باید گفت که کل اموال مه آفرید مصادره نشده بود. او از لحاظ مالی به رد مال و جزای نقدی محکوم شده بود و طبیعی است وقتی که رد مال و پرداخت جزای نقدی صورت می گیرد بقیه اموال متعلق به خودشان یا بستگان‌شان است.

محسنی اژه‌ای همچنین در این نشست گفت که در رابطه با پرونده جعل سند و تصرف 290 هکتار از زمین های پردیس و بومهن، سه نفر بازداشت شده‌اند.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه با زمین‌خواران برخورد می‌شود و امیدواریم این برخورد درس عبرتی برای سایرین باشد گفت: در همین ماه های اخیر یعنی در سال 94 در استان مرکزی از 82 هکتار زمین که به صورت غیر قانونی تصرف شده بود رفع تصرف شد.

وی گفت که در این رابطه در خراسان رضوی، البرز، کرمان و مازندران نیز رفع تصرف شده و موارد دیگری هم در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: یکی از متهمان فتنه 88 که به خارج رفته بود و به کشور برگشت، با گزارش وزارت اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفت و پرونده اش در حال رسیدگی است.

خبرنگاری پرسید آیا توقف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در نتیجه تغییر سیاست قوه قضاییه است یا اینکه فشارهای حقوق بشری باعث تعطیلی اجرای این احکام شده است؟

محسنی اژه‌ای گفت:‌ هیچ کدام، کسانی که حکمشان در حد اعدام باشد و این حکم قطعی شود، حکمشان اجرا می‌شود لذا نه متوقف شده و نه تعطیل.

خبرنگاری نظر محسنی اژه ای درباره اظهارنظر مهدی هاشمی نسبت به حکم دادگاه درباره او را پرسید که محسنی اژه ای گفت:‌ در اینکه یک مجرم و محکومی نسبت به حکمش سخنی داشته باشد خیلی غیر طبیعی و غیر منتظره نیست. اگر اظهارنظر در چارچوب نباشد ممکن است مشکلی برای خودش ایجاد کند.

وی درباره درخواست مهدی هاشمی مبنی بر برگزاری علنی دادگاه و پخش آن گفت:‌ در خصوص اینکه دادگاه علنی و قابل پخش باشد یا نه،‌ موضوع به تشخیص دادگاه بستگی دارد و بر اساس تصمیم دادگاه به این پرونده رسیدگی شد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی درباره وابستگی یکی از موسسه‌های مالی به پرونده بابک زنجانی و انجام 20 هزار میلیارد تومان نقل و انتقال بانکی گفت:‌ قطعا موضوع این مبلغ نه مطرح است و نه صحیح. اما در مورد یک ضمانت نامه هشت هزار میلیارد تومانی بین موسسه مورد اشاره و آقای بابک زنجانی موضوع مطرح بود لکن انجام نشده است و اینکه به کجا رسید یا می‌رسد اطلاعی ندارم.

محسنی‌اژه‌ای همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اظهارنظر ناصر سراج مبنی بر اینکه اگر جزئیات پرونده‌های ممسنی و اردبیل افشا شود برخی باید از کشور فرار کنند، گفت:‌ این که جناب آقای سراج فرموده اند را اطلاعی ندارم، اما نسبت به توضیحاتی که در جلسه قبل راجع به این موضوع گفتم حرف اضافه‌ای ندارم.

ادامه دارد ...

کد N923069