بیانیه تعدادی از تشکل‌های دانشجویی در اعتراض به برخورد با مهاجرین افغان

دانشجويي

تعدادی از تشکل های دانشجویی در اعتراض به برخوردها با مهاجرین افغان با صدور بیانیه ای خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است:

انقلاب اسلامی سرآغاز حرکتی بود که جهانیان را به کلام حق فراخواند و حق جویان عالم با لبیک خویش قدم نهادن در مسیر تغییر جهانی را نوید دادند. از همان آغاز بود که خمینی کبیر (س) نوای "امت واحده" را سر داد و مسلمانان جهان را به اعتصام ریسمان الهی و برخواستن برای نجات مستضعفین عالم توصیه کرد. این ها همه نشانگر آن بود که انقلاب اسلامی نگاهی جهانی داشته و دارد و مرزهای جغرافیایی و تفاوت های نژادی، زبانی و قومیتی محدود کننده و جلودار آن نبوده و نیست. این نگاه جهانی سبب تربیت فرزندانی چون چمران ها، متوسلیان ها و قاسم سلیمانی ها شد که جان در کف گرفته و برای نجات انسان ها به مبارزه برخواستند و در ذهن مسلمانان جاوید مانده اند و خواهند ماند.

اعتقاد به امت واحده اسلامی بود که سبب شده است ایران اسلامی از ابتدای انقلاب به مأمن مسلمانان رنج دیده تبدیل گردد و بیان و بنان رهبران انقلاب نیز نشانگر آن بوده که باید آغوشی باز برای آنان گسترانده شود و کرامت آنان پاس داشته شود و خط مشی نظام اصلاح بین برادران مؤمن قرار گیرد چرا که فرمان " إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ" را همگان شنیده ایم. و اینگونه است که ایران اسلامی دعوی ام القرای جهان اسلام را دارد. حال آنکه گاه اعمالی می بینیم که نه تنها شایسته­ی ام القرای جهان اسلام نیست حتی شایسته یک کشور غیراسلامی نیز نمی باشد.

دو ملت ایران و افغانستان با نزدیکی های فرهنگی و زبانی بسیار و تبادلات فرهنگی و عقیدتی در طول تاریخ، شرایطی ویژه را رقم زده اند. تا آنجا که جبر تاریخ و خط های فرضی جغرافیایی نیز نتوانسته این دو ملت بزرگ را از یکدیگر جدا کند. این نزدیکی ها از آن زمان فزونی یافت که زیاده خواهی ها و جنگ افروزی های شرق و غرب، ملت مبارز افغانستان را وادار به مهاجرت به نقطه ای دیگر از سرزمین های اسلامی کرد، بیشتر شد تا آنجا که بیش از 3000 شهید و جانباز افغان در هشت سال دفاع مقدس در کنار هزاران شهید ایرانی از کیان سرزمین اسلامی دفاع کردند و خون دادند.

اما این روز ها از گوشه و کنار خبرهایی ناگوار از برخوردهای امنیتی و انتظامی با برادران و خواهران افغان در سطح شهر مشهد به گوش می رسد. این برخوردها که گاه اندک توجیه قانونی نیز متوجه آن ها نیست، به شدیدترین شکل ممکن صورت گرفته و موجب سلب امنیت و آرامش مهاجران شده است که در این میان حتی مهاجران قانونی نیز در امان نمانده اند. آنچه موجب تاسف بسیار است شیوه و رفتار صورت گرفته در این برخوردها ست. اعمال رفتار غیراخلاقی و دون شأن انسانی با مهاجران نه تنها پذیرفته نیست بلکه نیازمند بررسی و مجازات عاملان و آمران نیز می باشد. اجرای قانون همواره مورد تأکید بوده و هست اما نحوه اجرا امری است که باید در چارچوب های عقلی و شرعی مشخص قرار گیرد. دستور اخیر رهبری انقلاب در جواز تحصیل کودکان افغان پس از سی سال محرومیت و رفتارهای مثبت صورت گرفته در رسانه ملی در روزهای اخیر نشان دهنده عمق نگاه به این مسئله است که متأسفانه رفتارهایی چون آنچه در مشهد مقدس صورت گرفت، موجب وهن و فراموشی آن می شود. این رفتارها نتیجه ای جز گسترش رویکردهای نژادی و قومیتی در جامعه نخواهد داشت و مسئولین امر باید پاسخگوی تبعات اجتماعی آن باشند.

در پایان، امضاکنندگان این بیانیه، ضمن اعتراض شدید به برخوردهای صورت گرفته، اعلام می داریم که برادران و خواهران افغان خود را نه "اتباع بیگانه" بلکه "برادران مسلمان" خود میدانیم و حفظ و دفاع از احترام و کرامت انسانی آن ها را وظیفه شرعی و عقلی خود اعلام می‌کنیم. هر گونه عمل نافی احترام و کرامت انسانی این افراد در تضاد آشکار با مبانی اصیل اسلامی و سیره امام خمینی و منویات رهبری انقلاب بوده و نه تنها پذیرفته نیست بلکه نیازمند بررسی و مجازات آمران و عاملان می باشد و سکوت در برابر آن ها کمک کننده به انحراف از مسیر تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی خواهد بود. امید آنکه با اصلاح این برخوردها و بازگشت به شعارها و آرمان های رهبران انقلاب اسلامی مسیر اصلی انقلاب پی گرفته شود و تمام مسلمانان به سوی آرمان واقعی مستضعفان عالم پیش روند.

به امید پیروزی نهایی مستضعین جهان

انتهای پیام

کد N922796