نقش رسانه‌ها در صحنه بین‌الملل از نگاه علی اکبر ولایتی

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی

علی اکبر ولایتی که در مراسم گشایش هشتمین اجلاس اتحادیه تلویزیون و رادیوهای اسلامی حضور داشت‌، از خبرنگاران و اصحاب رسانه به عنوان منادیان اسلام و آزادی و مبارزان علیه سلطه و ظلم نام برد.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا‌، مشاور مقام معظم رهبری در این مراسم یادآور شد: سرعت تحولات جهانی به خصوص در منطقه خاورمیانه غرب آسیا و شمال آفریقا طوری است که بسیاری از تحلیلگران از آن عقب می‌مانند. در این زمینه اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامی باید پیشتاز باشد و ما اگر نتوانیم پیش‌بینی کنیم، از کاروان عقب خواهیم ماند.

وی با اعتقاد بر اینکه استراتژی‌ها در منطقه احتیاج به بازنگری دارند، یادآور شد: در چنین شرایطی اصحاب رسانه باید به عنوان مشعل‌داران پیشگویی باشند تا بتوانند در جهت پیشرفت افکار مردم گام بردارند.

ولایتی با اشاره به اینکه مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی مطرح هستند‌، اظهار کرد: تنوع رسانه‌ها و وسعت دامنه آنها موجب شده است که یکی از ارکان مهم حکومت‌داری در جهان داشتن رسانه‌های دارای امکانات باشد.

او همچنین با اشاره به ظلم و استکبار جهانی که روز به روز تنوع و عمق بیشتری به خود می‌گیرد‌، یادآور شد: یکی از این استکبار جهانی، محروم کردن امکانات خبری برای کشورهای جهان سوم است.

او سپس با اشاره به تحولاتی که اخیرا در منطقه خاورمیانه رخ داده است، نکاتی را در این زمینه یادآور شد و گفت: در این خصوص می‌توانم طرح جدید آمریکا و متحدان و پیروان آنها در منطقه را مثال بزنم که تجربه آنها در افغانستان و عراق آنها را دیکته کرد که نیروهای خود را از خاک این کشورها بیرون کنند. هرچند در افغانستان بسیاری از مردم را به شهادت رساندند اما در عراق خیلی زودتر از آن شکست خوردند. آنها آمده بودند تا در عراق بمانند و برای خود نایب‌السلطنه‌ مشخص کرده بودند. اما با وجود بزرگانی که سابقه مبارزه طولانی در عراق دارند، شکست خوردند و ما به این مجاهدت آنها افتخار می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: بیداری اسلامی از شمال آفریقا شروع و تا یمن ادامه داشت‌، هرچند بدلی از طرف مقابل زده شد و آنها آمدند تا سلسله مقاومت‌هایی را که از ایران‌، عراق‌، سوریه‌، لبنان و فلسطین تشکیل می‌شد را بشکنند. در این زمینه بدون تردید سوریه حلقه طلایی زنجیر مقاومت مقابل صهیونیست‌هاست؛ لذا به این کشور حمله کردند و تصور آنها این بود که ظرف سه، چهار هفته سوریه ساقط می‌شود اما با هدایت ارزشمند دولت سوریه و به ویژه بشار اسد با شکست مواجه شدند و امروز پایداری این دولت بیش از گذشته است.

وی همچنین یادآور شد: اگر این حلقه می‌شکست در پی آن حلقه مقاومت در لبنان نیز شکسته می‌شد و به سایر کشورهای مقاومت سوق پیدا می‌کرد.

او سپس به جایگاه بشار اسد در کشور سوریه و مردمش اشاره کرد و گفت: هم اکنون پایداری این دولت بیش از گذشته است و اگر در کشور سوریه نظرسنجی انجام شود حتما موقعیت بشار اسد بهتر از قبل از مقاومت خواهد بود.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود نقش رسانه‌ها در کشورهای منطقه را مهم دانست و گفت: رسانه‌هایی که در غرب کار می‌کنند و خبر پخش می‌کنند درجهت امیال و خواسته‌ کسانی هستند که امیال شیطانی خودشان را می‌خواهند به تصویر بکشند. شما در این کشورها سایتی را نمی‌بینید سرپا باشد و یک کلمه راجع به صهیونیست‌ها بنویسد.

وی سپس گفت: هرچند بضاعت ما در برابر آنها کم است اما یک تفاوت آشکاری بین ما و آنهاست و آن تصاویری است که ما در رادیو و تلویزیونمان برای حفظ آرمان‌های اسلامی نشان می‌دهیم، تصاویری که در آن بسیاری جان خودشان را در کف دست می‌گیرند و نثار می‌کنند.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تولد اجلاس اتحادیه تلویزیون و رادیوهای اسلامی که مدت زیادی از آن نمی‌گذرد یادآور شد: این اجلاس می‌تواند توفیقات زیادی داشته باشد.

ولایتی یادآور شد: امروز وظیفه محور مقاومت ایران،‌ عراق‌، سوریه‌، لبنان‌، فلسطین‌، بحرین‌ و کشورهای دیگر تنها این نیست که مقابل سلطه صهیونیست‌ها می‌ایستند، وظایف آنها علاوه بر این، جلوگیری از حضور آمریکا در منطقه است.

این مشاور مقام معظم رهبری در عین حال به عملکرد سازمان ملل اشاره کرد و گفت: انگار خاک مرگ بر این سازمان ملل پاشیده‌اند. متاسفانه عربستان بیش ازچهار ماه است که بدون هیچ دلیلی یمن را بمباران می‌کند چرا در شورای امنیت کسی فریاد نمی‌زندو چرا همه ساکتند. حتی بمباران یمن را مطرح نمی‌کنند که آمریکا وتو کند و آبرویش بیش از گذشته برود.

ولایتی همچنین یادآور شد: آمریکایی‌ها در سوریه و در سطح بین‌الملل یک بلک واتری درست می‌کنند که نه فقط علیه شیعه بلکه از آن برعلیه کشورهای همسایه استفاده می‌کنند.

ولایتی در پایان سخنان خود با اشاره به فیلم‌های کم ارزش رسانه‌های صهیونیسم یادآور شد: متاسفانه رسانه‌های صهیونیسم فیلم‌های کم ارزش به لحاظ هنری و مبتذل علیه اسلام درست می‌کنند ولی ما باید کار خودمان را گسترش دهیم تا در این حوزه هم بایستیم.

*** نقش رسانه‌های نوین از نگاه دکتر ولایتی

دکتر ولایتی صبح امروز - یکشنبه - در جمع خبرنگاران هم اینگونه عنوان کرد که امروز رسانه ابزار حضور در صحنه بین الملل است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری، رسانه را یکی از ابزارهای مهم به منظور حضور در صحنه بین الملل دانست.

دکتر علی اکبر ولایتی در حاشیه برگزاری اجلاس رادیو و تلویزیون های اسلامی در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر لزوم بهره بردن از رسانه از سوی کشورها در عصر حاضر گفت: اگر در عصر مشروطه رسانه های مکتوب نقش مهمی در تحولات بر عهده داشتند، امروز در تحولات جهانی رسانه های نوین از اصلی ترین ارکان حضور در صحنه بین الملل هستند.

وی با بیان اینکه امروز تاثیر رسانه در صحنه بین الملل بیش از گذشته است، اضافه کرد: در عصر کنونی تاثیرگذاری رسانه ها محدود به رسانه های مکتوب نیست و رسانه های گوناگون می توانند تحولی را بزرگ کنند یا از نظرها محو کنند.

ولایتی با بیان اینکه رسانه های غربی و سلطه جویان در راستای تبیین منافع این کشورها گام برمی دارند، خاطرنشان کرد: در مقابله با این فضاسازی‌ها و منافع کشورهای غربی، جهان اسلام از جایگاه والایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه رسانه‌های غربی با تمام امکانات در اختیار سلطه‌گران هستند، ادامه داد: کشورهای اسلامی اگر بخواهند در برابر کشورهای سلطه‌گر به مقابله برخیزند باید از این ابزار استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، هشتمین مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی با شرکت شبکه‌ها و موسسات عضو و ششمین بازار فیلم اسلامی و پنجمین نمایشگاه تجهیزات و فناوری رسانه ای با شعار «پیامبر رحمت (ص)، رسالت رسانه‌های مقاومت» از 25 تا 27 مرداد ماه سال 94 در مرکز همایش‌های سازمان صداوسیما برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N922730