نطق میان دستور؛

مصری: استراتژی مشخصی برای رفع مشکل اشتغال وجود ندارد

سیاسی

سخنگوی هیات رییسه مجلس با انتقاد از نبود استراژی مشخص برای رفع مشکل اشتغال جوانان گفت که در وضعیت کنونی هیچ آینده‌ای برای جوانان قابل ترسیم نیست که این بدتر از هزاران تحریم برای کشور است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا مصری در نطق میان دستور در صحن علنی امروز یکشنبه با تبریک ولادت حضرت معصومه (س) گفت: اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی در منطقه و جهان به خصوص در جریان مذاکرات هسته‌یی از دو عامل اصلی قدرت ، قوت، ایستادگی و آزادگی رهبر عزیز انقلاب و فرهنگ مقاومت، ایثار، شهادت، ایستادگی و ولایی بودن مردم ایران سرچشمه گرفته است و لازم است این توفیق را به همه دولت و ملت تبریک عرض کنم.

وی تاکید کرد: اگر مذاکرات هسته‌یی به نتیجه برسد یا نرسد این مذاکرات به دنیا و آمریکا نشان داد که مردم ایران مردمی با فرهنگ و تمدن اصیل و با صداقت و استدلال و منطق است و به مردم آمریکا نشان داد که چه گروه زیادی از نمایندگان پارلمان و سنا آمریکا نماینده مردم آمریکا نیستند و آنها نماینده رژیم آدمکش صهیونیست هستند. این چراغ خطری برای مردم آمریکاست اگر توجه داشته باشند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس در ادامه با طرح این پرسش که چرا جمهوری اسلامی در مسائل اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است، گفت: چرا کشوری در نظام‌های بزرگ علمی، نظام‌های هسته یی، فناوری موشکی، هوا فضا، سلول‌های بنیادین، نانو، تکنو و سایر علوم پیشتازمنطقه و دنیا است اما در مسائل اقتصادی فشل است. ایراد مسائل اقتصادی کشور به عنوان عمده‌ترین مشکل مردم در کجاست؟

مصری ادامه داد: چرا در طول 35 سال گذشته مرتب به دنبال معلول می‌گردیم و می‌خواهیم فردی را پیدا کنیم و اشکال را به گردنش بیاندازیم، تا کی باید این روال ادامه داشته باشد. چرا به سیستم‌ها و نظام‌های اقتصادی توجه نمی‌شود به عنوان نمونه می‌توان به نظام‌ بانکداری اشاره کرد که این نظام نه تنها مشکلی را حل نکرده است بلکه مشکلی بر مشکلات کشور اضافه کرده است.

وی با بیان این که نظام بانکداری در خدمت قدرتهای سیاسی قرار گرفته است، نظام بانکداری را نظام اقتصادی – سیاسی تعبیر کرد و افزود: نظام بانکداری در اختیار دلالی، واسطه‌گری، خدمات و منافع بانکی قرار گرفته است و اصلا برای منافع ملی و مردم تعریف نشده است. نمونه‌ این است که در تورم 15 درصدی تسهیلات بانکی 30 درصد است. یا این که وقتی کشور به سمت تولید و به دنبال آن تزریق منابع بانکی برای تولید دارد شاهد تزریق منابع به سمت خدمات، دلالی و واسطه‌گری هستیم.

وی با بیان این که بانک‌ها تمامی ملک‌ها را با شرایط مطلوب خریداری کرده‌اند، گفت که بانک‌ها تولید را تبدیل به آجر کرده‌اند، آنها تنها نان مردم را آجر کرده‌اند. حال سوال این است که چقدر قرار است بانک در کشور ایجاد شود؟

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: وضعیت تولید اکنون به شرایطی رسیده که مبتنی بر 30 درصد سود تسهیلات، تعرفه پایین کالای خارجی و انبوه کالاهای قاچاق خارجی شده است به طوری که به عینه مشاهده کرده‌ام که در یکی از مناطق آزاد مغازه‌ای با کالا و فروشنده چینی وجود داشت؛ در چنین شرایطی چه امیدی برای جوان تحصیل کرده و خدمت سربازی کرده، می‌ماند.

وی با بیان این که جوانان ما مثل گل در دوران جوانی پرپر می‌شوند، گفت: هیچ کسی استراتژی اشتغال در کشور تعریف نمی‌کند، دولت برنامه اشتغال برای جوانان تحصیل کرده و زحمت کشیده ارائه نمی‌کند چه آینده‌ای قرار است برای این جوانان ترسیم شود.

مصری با بیان این که آینده‌ای برای جوانان وجود ندارد، گفت که این وضعیت بدتر از هزاران تحریم و هزاران مشکل موجود است.

وی با اشاره به تجمعات متعدد معلمان پیش دبستانی و اپراتورهای برق در جلوی مجلس گفت: این تجمعات به دلیل عدم تامین امنیت شغلی و تعیین تکلیف این افراد است.

وی با انتقاد از عدم پرداخت پول گندم خریداری شده از کشاورزان گفت: کشاورز می‌خواهد برای سال آینده نهاده‌های کشاورزی بخرد، کی می‌خواهید پول کشاورزان را بدهید؟‌

نماینده مردم کرمانشاه با بیان این که روستاها آب آشامیدنی برای خوردن ندارند از نبود برنامه منسجم و مشخص برای رفع مشکل کم آبی انتقاد کرد و گفت: مجلس آماده تصویب هر گونه لایحه دولت در این رابطه است.

وی در پایان بیکاری، تورم و بی‌آبی را به عنوان عمده مسائل استان کرمانشاه برشمرد و گفت: به عنوان نمونه 20 سال از کلنگ‌زنی و احداث راه آهن در کرمانشاه می‌گذرد و هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

انتهای پیام

کد N922592