رشوه ابزار اصلی اسرائیل در انعقاد قردادهای نظامی بین‌المللی

سیاسی

سازمان بین المللی توسعه و همکاری اقتصادی در گزارشی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی برای انجام قراردادهای تسلیحاتی خود با کشورهای آفریقایی و آسیایی به مسوولان ارشد این کشورها رشوه می‌دهد و این پدیده در اسرائیل شیوع پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ارم نیوز، موفقیت اسرائیل در افزایش مشتریان تجهیزات نظامی خود در سطح بین‌المللی این رژیم را به یکی از بزرگترین صادرکننده‌های سلاح در سطح جهان پس از آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین، برزیل و ایتالیا با سود سالانه 4.5 میلیارد دلار تبدیل کرده است اما سوالاتی درخصوص چگونگی امضای قراردادهای نظامی اسرائیل مطرح می‌شود و اینکه آیا این قراردادها بر کیفیت تولید در مرحله اول متمرکز است یا خیر.

گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، اسرائیل را جزو بیشتر طرف‌هایی می‌داند که معاملات خود در سطح بین‌المللی را از طریق دادن رشوه به کارمندان و مسوولان ارشد و در راس آن کشورهای آفریقایی و آسیایی به انجام می‌رساند. این مساله به این معناست که گسترش فساد در برخی از این کشور فضای خوبی را برای اسرائیل جهت ترویج صنایع نظامی و دیگر صنایع خود صرف‌نظر از کیفیت آنها فراهم آورده است.

این نهاد بین‌المللی که اسرائیل نیز عضو آن است، پرداخت رشوه به کارمندان و مسوولان را برای انجام قراردادها از هر نوعی که باشد ممنوع کرده است. همچنین بیشتر مواقع امضای قراردادهای کلان بین‌المللی از طریق رشوه میان یک کشور توسعه یافته غربی با کشورهای در حال توسعه و جهان سومی در آسیا و آفریقا و به ویژه کشورهایی که فساد سیاسی در آنجا گسترش داشته باشد صورت گرفته است.

این سازمان در گزارش خود از عدم انجام تحقیقات از سوی اسرائیل درخصوص پرداخت رشوه برای به انجام رساندن معاملات حساس و احتمال گسترش پدیده پرداخت رشوه ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش بین‌المللی آمده است که در معاملات حساس به مسوولان مبالغ هنگفتی داده می‌شود و از جمله این معاملات تجارت سلاح، دارو و دستگاه‌های پزشکی و الماس است که منبع اصلی درآمد اسرائیل از طریق صادرات آنها به خارج محسوب می‌شود. صادرات در این بخش‌ها حدود 20 درصد کل صادرات اسرائیل را که سالانه به 95 میلیارد دلارمی‌رسد، در بر می‌گیرد.

در طول چند سال گذشته همواره نام تجار و شرکت‌های اسرائیلی از جمله شرکت‌های دولتی با کارمندان، افسران و سیاستمداران عالیرتبه‌ای در ارتباط بوده که به فساد در کشورهای خود به ویژه در قاره آسیا و آفریقا متهم بوده‌اند. یکی از این کشورها هند است که تحقیقاتی را درخصوص برخی شخصیت‌ها را آغاز کرده که به همکاری با شرکت‌های نظامی اسرائیلی از جمله شرکت رافائل و موسسه صنایع هوایی و شرکت سولتام پرداخته بودند.

مارس 2012 وزارت دفاع هند تمامی روابط خود را با این شرکت‌ها برای 10 سال به دلیل دست داشتن در جرایم فساد و رشوه درباره قراردادهای فروش سلاح در سال 2006 قطع کرد.

اسرائیل پس از چند سال مخالفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به دلیل گسترش پدیده رشوه بین‌المللی عضویت اسرائیل را در سال 2009 پذیرفت. اسرائیل وعده داده بود که با این پدیده مبارزه کند اما به وعده‌های خود عمل نکرد.

براساس این گزارش بین‌المللی شرکت‌ها و شخصیت‌های اسرائیلی در دوره 2009 تا 2015 در حدود 14 مورد در قراردادهای نظامی دست داشته‌اند و مقامات اسرائیل تنها درخصوص چهار مورد از آنها به تحقیق پرداخته‌اند.

همچنین اسرائیل از انجام تحقیقات درخصوص رشوه دادن در معاملات نظامی و همکاری با سازمان توسعه و همکاری اقتصادی یا حتی دادن گزارشاتی درخصوص خود به این سازمان امتناع می‌کند.

براساس گزارشات وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تنها در سال 2014، 166 تحقیق درخصوص اتهامات درباره تجاوز از اصول و نظام صادرات نظامی اجرا کرده است.

انتهای پیام

کد N922549