گفتگوی مهر با معاون رئیس پارلمان لبنان:

توافق هسته‌ای تأثیر مثبتی بر تحولات منطقه دارد

سیاسی

معاون رئیس پارلمان لبنان ضمن اشاره به جایگاه پیشتاز ایران در منطقه، بر تأثیر مثبت توافق هسته ای ایران بر تحولات منطقه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، با گذشت بیش از یک سال از خلاء ریاست جمهوری لبنان، گروههای سیاسی این کشور همچنان در دستیابی به توافقی درخصوص انتخاب گزینه مشترکی جهت ریاست جمهوری لبنان ناتوان مانده اند و این مسئله همچنان به عنوان یک بحران در این کشور ادامه دارد.

«خلیل حمدان » معاون رئیس پارلمان لبنان، در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: لبنان پیوسته درصدد حل و فصل مساله خلاء ریاست جمهوری است.

وی گفت: لبنان از منطقه جدا نشده است و همچنان بخشی قابل توجه در منطقه خاورمیانه است. مسئله خلاء ریاست جمهوری در لبنان ناشی از درگیری و تنش میان گروههای سیاسی نیست، بلکه اختلافاتی در این زمینه وجود دارد و باید گفت که رایزنیها در لبنان برای انتخاب ریاست جمهوری اصلح ادامه دارد.

حمدان افزود: ما همچنان صحنه را ترک نکردیم و در حال تقویت نهادهای دولتی هستیم.

وی تاکید کرد: خلاء ریاست جمهوری در لبنان امری است که از جانب همه گروهها غیر قابل قبول است، لذا رایزنیها برای انتخاب رئیس جمهوری ادامه دارد.

حمدان در خصوص جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای وین میان ایران و ۱+۵ گفت: وضعیت ایران در سطح جهانی با این توافق به طور قابل توجهی ارتقا پیدا کرده است. جایگاه ایران در سطح جهانی پس از توافق، با جایگاه آن، پیش از توافق هسته ای بسیار متفاوت است.

وی تاکید کرد: توافق حاصل شده، نتایج بسیار مثبتی در منطقه داشت؛ نتایجی که حتی در شرایط سخت و پیچیده کنونی نیز قابل لمس است.

معاون رئیس پارلمان لبنان در ادامه افزود: ایران از موضع قدرت در مذاکرات و توافق وین حاضر شد.

حمدان گفت: نتایجی که از طریق فعالیت مسالمت آمیز هسته ای ایران به دست آمده نتایج مثبتی است که به موجب آن ایران در جایگاه کشورهای پیشتاز منطقه قرار گرفته است و این میسر نشده است مگر به حکمت، تیزهوشی و کاردانی رهبر انقلاب و مسئولان ایرانی.

معاون رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد: ایران به همه دنیا اثبات کرده که در راستای عدالت جهانی تلاش می کند.

وی به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص حرام بودن ساخت و کاربرد تسلیحات هسته ای اشاره و تصریح کرد: ایران بر صلح آمیز بودن انرژی هسته ای تاکید دارد، چنانکه رهبر انقلاب نیز استفاده از تسلیحات هسته ای را حرام اعلام کرده است.

حمدان که برای مشارکت در ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت در ایران مشارکت کرده است، درخصوص برگزاری این نشست گفت: این نشست در یک زمان مناسب برگزار شده است. در واقع می توان گفت این نشست در شرایطی برگزار می شود که حجم فراخوان تحریک آمیز علیه تشیع زیاد است و یکی از اهداف برگزاری این نشست مقابله با این هجمه تبلیغاتی است.

وی افزود: در این نشست تاکید شده است که شیعیان حامی تروریست نیستند بلکه این شیعیان هستند که خواستار وحدت امت اسلامی و مخالف سرسخت تفکر تکفیری و تروریستی در جهان هستند.

وی تاکید کرد: از زمان امام خمینی (قدس)، این روش پیشتازانه ایران در خصوص مقابله با تفکر تکفیری و دعوت به وحدت وجود داشته و در زمان آیت الله خامنه ای نیز ادامه دارد. چنانکه رهبری در همه سخنرانیهای خود بر وحدت کلمه و لزوم مقابله با دشمن مشترک و جنگهای طایفه ای تاکید کرده اند.

حمدان گفت: این نشست برگزار شده تا به صراحت به همه دنیا بگوید راهکار حقیقی مقابله با تروریسم از طریق دعوت به مذاکره، گفتگو و  وحدت کلمه صورت می گیرد.

گفتگو: فاطمه درخشان