رهبر جنبش ملی گرای ترکیه: آیا در کشور جنگ یا کودتا رخ داده و ما نفهمیده‌ایم؟!

ایسنا نوشت:

رهبر حزب جنبش ملی گرای ترکیه (MHP) از اظهارات رجب طیب اردوغان درخصوص این که نظام ترکیه به نظام ریاست جمهوری تغییر پیدا کرده، انتقاد کرد.

به گزارش روزنامه تودی زمان، دولت باغچلی، رهبر حزب جنبش ملی گرای ترکیه در اظهاراتی که در توییتر منتشر کرد، گفت: او (اردوغان) می‌گوید چه ما بپذیریم چه نه نظام دولت ترکیه به شکلی غیررسمی تغییر پیدا کرده است. چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ آیا در کشور ما یک جنگ یا یک کودتا اتفاق افتاد و ما متوجه نشدیم؟!

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در اظهار نظرهایی که با انتقادهای گسترده روبرو شدند، تصریح کرد که دولت ترکیه از قبل به نظام ریاست جمهوری غیررسمی تغییر پیدا کرده است و خواهان چارچوبی در قانون اساسی برای نهایی ساختن این انتقال قدرت شد.

اردوغان خاطرنشان کرد: شما می‌توانید بپذیرید یا نپذیرید. نظام دولتی ترکیه به شکلی غیررسمی تغییر پیدا کرده است. کاری که اکنون باید انجام شود این است که چارچوب قانونی برای این وضعیت غیررسمی را با یک قانون اساسی جدید نهایی کنیم.

ترکیه دارای یک نظام پارلمانی است در حالی که اردوغان حامی تشکیل یک نظام ریاست جمهوری به سبک ترکیه است. با این حال بلندپروازی وی برای این نظام پس از آن که حزب عدالت و توسعه در انتخابات 7 ژوئن اکثریت پارلمانی خود را از دست داد با اخلال روبرو شد اما او به دنبال محقق کردن طرحهایش با استفاده از برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر سال جاری میلادی است.

52261

کد N922454