نبیل رجب: گزینه‌های امنیتی آل خلیفه شکست خورد

رییس مرکز حقوق بشر بحرین تأکید کرد که شکست راه‌حل‌های امنیتی مقام‌های آل خلیفه در طول چهار یا پنج سال گذشته ثابت شده و این گزینه‌ها خشونت علیه شهروندان بحرینی را تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نبیل رجب، رییس مرکز حقوق بشر بحرین در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم گفت: در ابتدا تظاهرات مردم بحرین کاملا مسالمت‌آمیز بود؛ به گونه‌ای که شهروندان برای برآورده کردن خواسته های مشروع خود به صورت آرام تظاهرات می‌کردند. سپس این تظاهرات به اعتراض و خشونت و همان طور که رژیم آل خلیفه می‌گوید به تروریسم و غیره تبدیل شد. تمام این خشونت‌ها باعث می شود به این نتیجه برسیم که راه حل امنیتی اوضاع را بحرانی کرد.

وی افزود: گفت‌وگو با تمام گروه‌های مخالف، راه خروج از بحران کشوراست اما عملیات سرکوب از پنج سال پیش تاکنون ادامه دارد که حق آزادی بیان و حق تظاهرات مسالمت‌آمیز را نیز هدف قرار می‌گیرد.

رجب به سرکوب تظاهرات سالروز استقلال بحرین اشاره کرد و گفت: تمام ملت‌ها و دولت‌ها روز استقلال کشورشان را جشن می گیرند و این اقدامی خوب و مثبت است و نباید سرکوب گردد اما تظاهرات مردم بحرین حتی در چنین روزی متاسفانه سرکوب شد.

رییس مرکز حقوق بشر بحرین با بیان این که تا زمانی که خواسته‌های مشروعی وجود دارد، گزینه امنیتی به ثمر نخواهد رسید، افزود: وقتی درخواست‌های مطرح شده به صورت مسالمت‌آمیز، سرکوب می‌شود، بحران حل نمی‌شود. این شیوه‌ها موفق نخواهد بود و باز هم تکرار می‌کنیم که راه حل، گفت‌وگو و رسیدگی به خواسته‌های مردم است.

وی در ادامه برلزوم اعمال فشار بر رژیم آل خلیفه برای آزادی زندانیان سیاسی به ویژه سران مخالفان، تاکید کرد و گفت: گروه‌های حقوق بشر داخلی و بین‌المللی تمام تلاش خود را برای آزادی این افراد به کار می‌گیرند اما آل خلیفه هیچ وعده‌ای نمی دهد و هیچ نشانه‌ای از آزادی این افراد وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N922092