گروه منسوب به بلمختار خود را شاخه القاعده دانست

سیاسی

گروه شبه نظامی وابسته به مختار بلمختار که مسئولیت یک سری حملات تروریستی مرگبار در شمال آفریقا را بر عهده گرفته، در بیانیه ای اعلام کرد که شاخه ای از القاعده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه شبه نظامی منسوب به مختار بلمختار، شبه نظامی کهنه کار الجزایری موسوم به گروه "المرابطون" در بیانیه ای در وبسایتهای افراطگران خود را شاخه ای از القاعده اعلام کرد. این گروه در این بیانیه تاکید کرد به رغم گزارشهایی که در خصوص کشته شدن مختار بلمختار در یک حمله هوایی آمریکا در ماه ژوئن در لیبی منتشر شد، وی همچنان رهبر این گروه است.

تاریخ این بیانیه مربوط به 17 ژوئیه بوده و در آن تصریح شده المرابطون شاخه ای از القاعده در غرب آفریقا است که متعهد به دستورات اسامه بن لادن، بنیانگذار این گروه مبنی بر حمله به فرانسه و همپیمانانش به عنوان دشمن است.

مختار بلمختار که نام واقعی اش خالد ابو العباس است، مغز متفکر حمله سال 2013 به یک پالایشگاه گاز الجزایر است که در جریان آن 38 گروگان که اکثرا غربی بودند کشته شدند.

در یک پیام صوتی منسوب به یکی دیگر از اعضای ارشد المرابطون که در ماه مه منتشر شد، این گروه با گروه تروریستی داعش اعلام بیعت کرده بود اما گزارش شد که بلمختار خیلی زود این مساله را رد و حمایت خود از القاعده را که رقیب داعش است اعلام کرد که این نشان دهنده جنگ قدرت میان تروریستها است.

بلمختار که یک چشم کور دارد، رئیس سابق یک شاخه القاعده تحت عنوان القاعده در مغرب اسلامی بوده و به گفته یک مقام اطلاعاتی ارشد سابق فرانسه، "غیرقابل گرفتن" است.

پیش از آن که آمریکا که جایزه پنج میلیون دلاری برای سر بلمختار تعیین کرده، خبر از هدف قرار دادن او در یک حمله هوایی در لیبی در ماه ژوئن دهد، دست کم یک بار گزارش شده بود که او در مالی کشته شده است.

پس از اعلام این موضوع از سوی آمریکا المرابطون کشته شدن بلمختار را رد و اعلام کرد که شبه نظامیان لیبیایی هدف حمله هوایی آمریکا قرار گرفته اند.

انتهای پیام

کد N921960