ژاپن بابت نقش کشورش در جنگ جهانی دوم به ابراز «ندامت» بسنده کرد

سیاسی

«آکیهیتو» امپراتور ژاپن امروز با گرامیداشت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، از منازعات این جنگ «ابراز ندامت عمیق» کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نفل از رویترز، «آکیهیتو» ۸۱ ساله ژاپن امروز به مناسبت پایان جنگ جهانی دوم، از درگیری های مهلک آن عمیقاً ابراز ندامت کرد.

آکیهیتو در مراسمی که به مناسبت ۷۰مین سالگرد تسلیم ژاپن در جنگ جهانی دوم برگزار شده بود، گفت: با تفکر بر گذشته مان، احساس ندامت عمیق را در زمینه جنگ جهانی دوم ابراز و امیدوارم آلام جنگ هرگز دوباره تکرار نشود.

وی ادامه اد: من به همراه مردم کشورم به تمامی کسانی که در این جنگ چه در میدان نبرد و چه در مکان های مربوطه دیگر جان خود را از دست داده اند ادای احترام می کنیم و برای برقراری صلح جهانی ادامه توسعه کشورمان دعا می کنیم.

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن نیز دیروز به مناسبت هفتادمین سالگرد اتمام جنگ جهانی دوم «منتهای اندوه» خود را اعلام، اما گفته بود که نسل های آینده نباید مجبور باشند تا برای اشتباهات گذشتگان عذرخواهی کنند. وی همچنین از بیان واژه «عذرخواهی» خودداری کرده بود.

این در حالیست که شبکه خبری اِن کی اِچ در ۱۹ مرداد ماه اعلام کرده بود که تمامی چشم ها به سخنرانی «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن دوخته شده است که قرار است در هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم سخنرانی کند.

بر اساس اعلام این شبکه خبری، آبه قرار بود در بیانیه خود از کلماتی مانند «عذرخواهی» و «تجاوز» استفاده نماید.