براساس افشای اسنادی جدید؛

حمله هسته‌ای واشنگتن به مسکو چند ثانیه قبل از اجرا لغو شده بود

یک تاریخدان آمریکایی با افشای اسنادی جدید فاش کرد، آمریکا در زمان اوج جنگ سرد در مقطعی قصد حمله اتمی به روسیه را داشت و تنها چند ثانیه پیش از اجرای این حمله آن را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه والیو واک، بر اساس برخی اسنادی که جدیدا فاش شده واشنگتن و مسکو به دلیل یک خطای کامپیوتری به شدت به یک جنگ هسته‌ای تمام عیار نزدیک شده بودند.

این اسناد محرمانه جدید در کتاب اریک اسکلوسر، نویسنده آمریکایی با عنوان "فرماندهی و کنترل سلاح‌های هسته‌ای، حادثه دمشق و توهم امنیت" شرح داده شده است. این اسناد شامل بالغ بر 1000 مورد حادثه مربوط به سلاح‌های هسته‌ای است که به دلیل سهل انگاری نظامیان آمریکایی رخ داده است. این اسناد مشخصا به توصیف انفجارها، آتش گرفتن‌ها و سقوط تصادفی بمب‌های هسته‌ای که می‌توانستند به قیمت مرگ میلیون‌ها نفر در زمان جنگ سرد تمام شوند، پرداخته‌اند.

اسکلوسر می‌نویسد: تنها بعد از پایان جنگ سرد بود که ما توانستیم بفهمیم بارها و بارها به طور تصادفی به حمله هسته‌ای نزدیک شده بودیم حال چه این که تصادفی باعث انفجار سلاح‌های هسته‌ای خودمان شده یا شاهد دزدیده شدن آنها بوده یا این که افرادی بدون مجوزهای معتبر از آنها استفاده می‌کردند.

یکی از این حوادث که می‌توانست منجر به کشته شدن میلیون‌ها انسان شود در واحد فرماندهی دفاع هوا و فضای شمال آمریکا واقع در ایالت کلورادو در سال 1979 رخ داد. در جریان این حادثه مقام‌های دفاعی از یک حمله قریب الوقوع تمام عیار از سوی طرف شوروی اطلاع پیدا کردند و صفحات کامپیوترها نیز تصاویری از آغاز یک حمله قریب الوقوع را نشان دادند و به این ترتیب مقام‌های آمریکایی پاسخ با سلاح هسته‌ای به این حمله را تدارک دیدند. پس از آن بررسی رادار پشتیبانی موجب شد مقامات چند ثانیه پیش از انجام حمله هسته‌ای تلافی جویانه آن را لغو کنند.

در یک حادثه دیگر که می‌توانست باعث جنگ هسته‌ای تمام عیار روی زمین شود، سیستم‌های هشداردهی آمریکا حمله در شرف وقوعی با استفاده از صدها موشک شوروی را کشف کردند.

زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر، سی و نهمین رئیس جمهور آمریکا در ساعت 2:30 نیمه شب بیدار شد و از یک جنگ هسته‌ای قریب الوقوع اطلاع یافت.

با وجود آن که سیستم‌های هشداردهی 2200 موشک روس را که در حال حرکت به سمت سواحل آمریکا بودند نشان می‌دادند برژینسکی تنها چند دقیقه وقت داشت تا تصمیم بگیرد دست به حمله تلافی جویانه با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای بزند یا خیر. برژینسکی که در حال تماس گرفتن با کارتر بود، تماسی دریافت کرد که در آن اطلاع یافت هشدار حمله موشکی یک هشدار اشتباه بوده که از سوی یک قطعه معیوب در سیستم‌های هشدار به وجود آمده است.

همچنین در یک مورد دیگر خلبان‌های آمریکایی در حال راندن یک بمب افکن B-52 حین یک پرواز عادی در سال 1962 به شکلی تصادفی یک بمب پلوتونیومی را روی کارولینای شمالی انداختند. آنها پس از آن که متوجه عدم تعادل وزنی بمب افکن شدند تلاش کردند تا به پایگاه هوایی بازگردند اما به یک باره قطعات هواپیما شروع به باز شدن از هم کرده و بر حسب تصادف بمب را رها کرد. در آن زمان همه سوییچ‌های مسلح سازی به جز یکی فعال بود که این مساله اجازه داد موشک پیش از آن که سیگنال آتش فرستاده شود به زمین بخورد و جلوی یک انفجار هسته‌ای بزرگ در خاک آمریکا گرفته شود.

انتهای پیام

کد N921808