تلاش بان کی‌مون برای محاکمه سربازان حافظ صلح متجاوز

دبیرکل سازمان ملل تلاش می‌کند تا پرونده سربازان حافظ صلح را که در تجاوز جنسی دست داشتند و همچنین پرونده افسرانی را که بر روی این جرم‌ها سرپوش گذاشتند، برای اتخاذ تصمیمات مناسب در خصوص آن‌ها به دادگاه بکشاند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل جنایت‌های جنسی صورت گرفته توسط نیروهای حافظ صلح را "غده سرطانی" توصیف کرد که کالبد سازمان ملل را می‌بلعد. وی گفت: باید اطمینان حاصل شود که پرونده نیروهای حافظ صلحی که مرتکب جرایم جنسی شده‌اند، با دقت رسیدگی می‌شود.

بان کی‌مون اتهام‌هایی را علیه سربازان حافظ صلح در جمهوری آفریقای مرکزی مبنی بر تجاوز به یک دختر بچه 12 ساله و کشتن یک پسر بچه و پدرش در مقابله خانه‌هایشان مطرح کرد. وی گفت که در گزارش خود در مجمع عمومی سازمان ملل نام کشورهایی که سربازان آنها مرتکب تخلف شده‌اند، اعلام می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل به شدت این اقدامات را محکوم کرده و گفت: ناتوانی از بازخواست عاملان جنایت‌های جنسی تفاوتی با اعطای مصونیت به این افراد ندارد. حوادث بسیاری گزارش نشده مانده است. تعداد بسیار کمی از تخلفات رسیدگی شده است. در اغلب موارد عدالت نادیده گرفته شده است.

وی افزود: این‌ها فقط مربوط به نیروی حافظ صلح در جمهوری آفریقای مرکزی نیست، بلکه شامل هیات‌های سازمان ملل در کشورهای دیگر نیز می‌شود.

بان کی‌مون پیشتر نشستی فوق‌العاده‌ای با روسای 16 هیات سازمان ملل از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کرد و عنوان داشت که آنها مستقیما مسئولیت رفتارهای سربازان هیات‌ها را بر عهده دارند و باید برای محاکمه نیروهای خاطی تلاش کنند.

سربازان حافظ صلح سازمان ملل از مصونیت برخوردارند و قانون بین‌الملل اجازه محاکمه آن‌ها در خارج از کشورهای اصلی‌شان را نمی‌دهد و به همین دلیل بان کی‌مون این کشورها را به بازخواست هرچه سریعتر ترغیب می‌کند.

انتهای پیام

کد N921768