لاوروف: دبیرکل آتی سازمان ملل باید از شرق اروپا باشد

روسيه,سازمان ملل متحد

وزیر خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی تاکید کرد: روسیه با این ایده که دبیرکل آتی سازمان ملل باید نماینده‌ای از شرق اروپا باشد، موافق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، "سرگئی لاوروف"، وزیر امور خارجه روسیه گفت: بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که برای او احترام بسیاری قائلیم و روابط بسیار خوبی با او داریم، سال آتی میلادی دومین دوره تصدی‌اش پایان می‌یابد و براساس منشور سازمان ملل مجدداً برای سمت دبیرکل سازمان ملل انتخاب نخواهد شد اما مساله مطرح شده تضمین انتخاب عادلانه و جهانی نامزدها با احتساب اصول و قوانین جغرافیایی است.

وی افزود: نمایندگان غرب اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین بیش از یکبار سمت دبیرکل سازمان ملل را به عهده گرفته‌اند اما شرق اروپا که به طور رسمی در سازمان ملل وجود دارد، هرگز این سمت را به عهده نگرفته است. گروه منطقه شرق اروپا از دوران شوروی سابق هنگامی که پنج گروه آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، غرب اروپا و شرق اروپا ایجاد شد، وجود داشته است.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: این گروه‌ها قرار نیست درخصوص مسائل سیاسی توافق کنند اما باید درخصوص انتخاب اعضای آژانس‌های سازمان ملل به توافقی موثر و کارآمد برسند. برای آنکه مطمئن شویم تمامی این مناطق در آژانس‌های سازمان ملل نماینده دارد این گروه‌های منطقه‌ای ایجاد شدند که در بین خودشان درخصوص نامزدها به توافق برسند.

لاوروف گفت: هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی و سازمان معاهده ورشو فرو پاشید، این گروه به جا ماند چراکه سیاسی نبوده و سازمان‌دهی چنین انتخاباتی لازم است. گروه شرق اروپا در حال حاضر یک نظر و عقیده واحد دارد و ما از آن حمایت می‌کنیم. تمامی اعضای این گروه از جمله کشورهای عضو ناتو نامه‌ای را امضا کرده‌اند که به دست تمامی اعضای سازمان ملل رسیده و حاکی از آن ست که ما معتقدیم دبیرکل آتی سازمان ملل باید نماینده‌ای از یکی از کشورهای شرق اروپا باشد و در حال حاضر چندین نامزد وجود دارد.

وی افزود: تاکنون آنها درباره نامزدهای کشورهای مختلف صحبت کرده‌اند و بعید است که این گروه به اتفاق‌نظری دست یابد. حدود 10 نامزد انتخاب شده‌اند که در بین آنها نامزد زن نیز وجود دارد. روند انتخاب دبیرکل سازمان ملل و انتخاب نامزدها بسیار انعطاف‌پذیر است و نمی‌توان رد کرد که گروه شرق اروپا چندین نامزد برای این سمت پیشنهاد کند.

انتهای پیام

کد N921544