نزدیک شدن ناوهای عربستانی به یمن و تلاش برای اشغال صنعاء

منابع یمنی از نزدیک شدن ناوهای ائتلاف متجاوز عربی تحت رهبری عربستان به سواحل استان الحدیده در غرب یمن خبر دادند. در همین حال کشورهای شرکت کننده در کنفرانس "امدادرسانی برای حمایت از یمن" در استانبول متعهد شدند که کمک‌هایی به ارزش 70 میلیون دلار به یمن بدهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک منبع آگاه در پایگاه دریایی استان الحدیده در غرب یمن در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت:‌ ناوهای نیروی دریایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به مناطق "الخیله"، "الطائف" و "الکویزی" در ساحل غربی جنوب شهر الحدیده نزدیک شده‌اند.

این منبع تاکید کرد: حملات متقابلی میان ناوهای وابسته به ائتلاف و نیروهای انصارالله در این منطقه صورت گرفت و نیروهای یمنی با حملات توپخانه‌ای سنگین تلاش کردند تا مانع از نزدیک شدن این ناوها به سواحل شوند و انصارالله نیز نیروها و تجهیزات بیشتری را برای پاسخ بر حملات ناوهای جنگی فراخواند.

این منبع گفت: پیش‌بینی می‌شود که ناوها بخشی از عملیات «تیر طلایی» عربستان علیه یمن باشد و احتمالاً پیاده کردن نیرو در سواحل جنوبی الحدیده صورت بگیرد تا در حملات در استان الحدیده در مقابله با حوثی‌ها و نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن مشارکت کنند.

این منبع افزود که سلاح‌های جدیدی به دست نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن ظرف چند روز آتی می‌رسد و هواپیماهای هشدار سریع «آواکس» نیز وارد صحنه عملیات «تیر طلایی» می‌شود.

در همین حال، احمد العسیری، سخنگوی ائتلاف عربی و مشاور در دفتر وزیر دفاع عربستان در مصاحبه با شبکه العربیه گفت که حضور ناوهای جنگی در مقابل سواحل یمن بخشی از عملیات ممنوعیت دریایی است که از سوی کشتی‌ها نیروهای ائتلاف عربی اجرا می‌شود و از ماموریت‌های آن بازرسی کشتی‌ها است.

وی همچنین گفت، عملیات تیر طلایی یک عملیات زمینی با هدف حمایت از نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی است و صنعاء هدف اصلی است و اقداماتی با هماهنگی با دولت جهت کنترل بر آن صورت می‌گیرد.

تعهد کشورهای عربی به ارائه کمک 70 میلیون دلاری به یمن

از سوی دیگر کشورهای سازمان‌های عربی در آغاز کنفرانس امدادرسانی برای حمایت از یمن که در استانبول ترکیه برگزار شد، اعلام کردند که کمک‌هایی به ارزش 70 میلیون دلار به یمن می‌دهند.

کویت در آغاز این کنفرانس از ارائه 17 میلیون دینار کویت (56 میلیون دلار) در چارچوب برنامه‌های کمک‌رسانی که به 200 میلیون دلار می‌رسد، خبر داد.

همزمان، عائفی القحطانی، سخنگوی جمعیت‌های امدادرسانی قطر گفت که جمعیت‌های قطری 25 میلیون ریال قطر (تقریباً هفت میلیون دلار) اعطا می‌کند.

ابراهیم کلینک، رئیس هلال‌احمر ترکیه نیز گفت که این سازمان کمک‌هایی به ارزش سه میلیون دلار ارائه می‌دهد و بارگیری این کمک‌ها در کشتی در ماه آتی میلادی صورت می‌گیرد و به اسکله عدن در جنوب یمن می‌رسد.

انتهای پیام

کد N921487