براساس گزارش یک سازمان حقوفی مصری؛

نزدیک به 3000 تن طی 2 سال گذشته در مصر کشته شده‌اند

مصر

به مناسبت دومین سالگرد سرکوب تحصن کنندگان میدان‌های الرابعه و النهضه و کشتار صدها تن، یک کمپین دانشجویی در نواکشوت تحصنی در محکومیت این کشتار برگزار کرد. همزمان یک سازمان غیردولتی مصر نیز از کشته شدن نزدیک به 3000 معترض در دو سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، سازمان غیردولتی حقوق و آزادی مصر در گزارشی اعلام کرد که از 30 ژوئن 2012 تاکنون 2799 مصری توسط نیروهای دولتی در تظاهرات و راهپیمایی‌ها و یا بر هم زدن تحصن‌های مسالمت آمیز توسط نیروهای مسلح کشته شده‌اند.

طبق این گزارش، عملیات برنامه ریزی شده کشتار معترضان وارد مراحل جدیدی شده که از مهمترین آن‌ها شکنجه و آدم کشی در داخل زندان‌ها از راه عدم رسیدگی به زخمی‌ها و شکنجه‌های وحشیانه است و در حال حاضر کشور مصر از کشتارها با هدف پاکسازی و تروریسم مستقیم رنج می‌برد.

در این گزارش آمده است که سازمان در شمارش و آمارگیری خود سه برهه زمانی را با توجه به نوع حوادث در نظر گرفته است مرحله اول از سی‌ام ژوئن تا 13 اوت 2013 است که طی آن 316 تن کشته شدند. مرحله دوم از 14 اوت تا 16 اوت 2013 با 2007 تن کشته است و مرحله بعدی از 17 اوت 2013 تا 12 اوت 2015 است که شامل 476 کشته است.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر توسط ارتش این کشور در سوم ژوئیه 2013 مقامات مصری، رهبران اخوان المسلمین و اعضای این گروه را به تحریک به خشونت و تروریسم متهم می‌کردند تا در نهایت در دسامبر 2013 دولت با صدور حکمی اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی دانست.

این در حالی است که اخوان المسلمین معتقد است روشی مسالمت آمیز در اعتراض به "کودتای نظامی" علیه مرسی در پیش گرفته است.

از سوی دیگر، کمپین دانشجویی مبارزه با نفوذ صهیونیستی و دفاع از موضوعات حقوقی، به مناسبت دومین سالگرد سرکوب تحصن میدان رابعه، تحصنی اعتراضی در نواکشوت به راه انداخت و کشتار مستمر در مصر را که از کودتای سوم ژوئیه 2013 آغاز شده، محکوم کرد.

ارتش و پلیس مصر در 14 اوت 2013 با یورش به تحصن کنندگان حامی محمد مرسی در دو میدان رابعة العدویه و النهضه شهر قاهره، صدها تن از تحصن کنندگان را به قتل رساندند.

انتهای پیام

کد N921337