ولایتی: پس از توافق هسته ای، با توان بیشتری از دوستانمان در منطقه حمایت می کنیم

علی اکبر ولایتی,ایران و اسرائیل,ایران و سوریه

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی تا کید کرد: ایران از محور مقاومت حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاين، علي اکبر ولايتي در مراسم افتتاحیه شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و پس از سخنان رییس جمهور در سخنانی با تاکید بر تقویت محور مقاومت درمنطقه علیرغم توطیه برخی کشورها گفت: جمهوری اسلامی ایران از این جریان حمایت خواهد کرد و البته با توافق هسته ای توان بیشتری برای همراهی و پشتیبانی از دوستان خود در منطقه را خواهد داشت. ضمن آن که بسياري از كشورهاي جهان و همه غرب و برخی کشورهای مرتجع منطقه يكپارچه گرد هم آمدند كه مثلا رژيم سوريه را عوض كنند ولي نتوانستند كاري از پيش ببرند. چه رسد به امروز كه تحقق بشارت الهي را مي بينيم و ديگر از آن يكپارچگي حتي ظاهري هم خبري نيست. پس گرچه ممكن است با چالش هاي بيشتري مواجه باشيم اما شرايط جبهه مقاومت بسيار بهترو مستحكم تر از گذشته است.

ولایتی در ادامه به برخی از مهمترین دلایل شرایط ناگوار منطقه اشاره کرد و گفت: بحران هاي منطقه خاورميانه بر خلاف ادعاي برخي طرف ها به هيچ وجه ماهيت مذهبي و طايفه اي ندارد، هرچند که هرگز در صدد نيستيم منكر وجود نارسايي ها در روابط بين الاسلامي گردیم ويا بگوييم كه هيچ اختلافي وجود نداشته و يا ندارد. بلكه منظور اين است كه اين نارسايي ها و يا خلاءهاي موجود موجبات اصلي بحران را فراهم نياورده که در این صورت باید در کشورهایی مانند ليبي، تونس و مصر كه اختلافات مذهبي قابل توجهی وجود ندارد بحران و درگیری وجود نداشته باشد اما همچون دیگر کشورهای منطقه گرفتار مشکلات جدی هستند. بنابراین ریشه مسائل منطقه و سوء استفاده از برخی اختلافات مذهبی در توطیه دشمنان اسلام است که چهره خشنی از اسلام برای دستیابی به اهداف و اغراض شوم خود را با تصعیف کشورهای اسلامی ایجاد نموده اند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک محمع تشخیص مصلحت نظام به یکی دیگراز دلایل بحران منطقه هم اشاره کرد و گفت: منطقه خاورميانه سالهاست كه از يك بحران مزمن و ريشه اي یعنی عدم وجود الگوی بومی مردم سالاری رنج مي برد. در نتيجه حكومت هاي توتاليتر با عناوين مختلف پادشاهي و يا جمهوري با وابستگی های مختلف بر مردم منطقه مسلط بوده اند و  نه تنها مراحل رشد  توسعه سياسي طي نشده ، بلكه زير ساخت لازم براي ان، يعني رشد و توسعه اجتماعي نيز حاصل نگردیده است. در این میان جمهوری اسلامی ایران الگوی بی نظیر مردم سالاری دینی و ترکیب آزاد اندیشی و دمکراسی مبتنی بر آموزه های اسلامی دینی و فرهنگی محسوب می گردد.

ولایتی به مقاومت و مقابله سرسختانه جريان هاي حاكم كه اين تحولات را به زيان خود مي بينند اشاره کرد و افزود: در این میان نخبگان نيز نتوانسته اند راه حل هاي جهشي با هزينه بسيار محدود را بيابند و ان را در دستور كار جوامع قرار دهند. لذا منطقه در چنین آشوبي فرو رفته است و البته در اين ميان برخي قدرت هاي جهاني و کشورهای منطقه نیز براي پيشبرد اهداف خود گسل هاي تاريخي ميان مذاهب را فعال نموده اند و متاسفانه اين اقدام تا حدي موفق بوده است و علما و اندیشمندان اسلامی باید این مشکلات را درمان نمایند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل به عامل خارجي در دامن زدن به اين درگيري نیز اشاره کرد و گفت: از امريكا،غرب و اسراييل انتظاري جز اين نيست كه بخواهند در اين اشفته بازار منافع خود را تامين كنند و با مدیريت مستقيم و غير مستقيم، اوضاع را به سمتي پيش ببرند كه همه مسلمانان به هم مشغول باشند وجود نداشت و حاشیه امنی برای اسراييل ایجاد گردد. متاسفانه تا حدودی نیز اين مساله محقق گردیده و توان مقاومت و مبارزه به جای توجه به اسراییل متوجه مسلمانان با یکدیگر شده است و برخی کشورهای مرتجع منطقه نیز برای از بین بردن مقاومت و دامن زدن به بحران در منطقه حمایت های خود را از گروه های افراطی و تروریستی انجام دادند و شرایط امروز را در منطقه ایجاد کرده اند که البته دامن گیر حامیان آنان نیز خواهد شد و خروج از آن برای خودشان پرهزینه خواهد شد. البته تصعیف هر کشور اسلامی نامناسب و نامطلوب است.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در بخش دیگری از این سخنان به وظایف علماء، اندیشمندان اسلامی و محبان اهل بیت هم اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین وظایف افشاي دست هاي پنهاني است كه در صدد ایجاد تفرقه ميان مسلمانان و اجرای نقشه شوم دشمنان هستند ضمن آنکه باید از اشتراكات مسلمانان و به ویژه محبت به اهل بيت (ع) به عنوان محور اصلي وحدت معنوي ميان آنان بهره برداری نمود .

ولایتی تعميق فرهنگ مقاومت عليه اسراييل و توجه بيشتر به ضرورت بسيج همه امكانات براي مقابله با اين دشمن مشترك و پرهيز از هر گونه اختلاف حاشیه ای را گام دیگر در این مسیر دانست و افزود: افشاي توطئه جريان هاي تكفيري تروريستي كه خطر يكساني براي تمام امت اسلامي اعم از شيعه و سني به شمار مي ايند نیز باید در دستور کار وجود داشته باشد.

2727

 

 

کد N921232