طرح فرانسه برای تقسیم لیبی

تسنیم نوشت:

منابع رسمی لیبی از توطئه فرانسه برای تسلط بر جنوب لیبی و تقسیم این کشور با همکاری یکی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس پرده برداشتند. نسخه قابل چاپ به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع رسمی لیبیایی به روزنامه الجزایری الشروق، اعلام کردند که کشورهای عربی، نشست‌هایی محرمانه با شماری از فرماندهان جنوب لیبی اعم از افسران ارتش، پلیس و افراد سرشناس قبایل آغاز کرده‌اند.

الشروق، به نقل از این منابعی که نام آن ها را فاش نکرد، خاطر نشان کرد: هرچند این نشست‌ها تحت عنوان وحدت بخشی به جنوب لیبی به عنوان تنها راه برای حل مشکل این کشور برگزار می‌شود، اما واقعیت آن است که این نشست ها، طرحی فرانسوی برای تسلط بر جنوب لیبی و بازگرداندن آن به عصر استعمار و تقسیم لیبی به کشوری در محدوده غدامس تا غات و سبها و اوباری و الیزی در جنوب الجزایر تا شمال مالی و نیجر است که نام آن کشور الطوارق خواهد بود.

بر اساس این گزارش کشور دیگر که محدوده آن در منطقه غدوه در شرق سبها تا الکفره و مرزهای سودان و شمال شرق نیجر و شمال چاد است، کشور التبو نام خواهد گرفت.

این منبع تاکید کرد که پایتخت کشور الطوارق، منطقه اوباری و پایتخت کشور التبو، مرزق خواهد بود و در این کشورها ملیت آفریقایی بر عربی ترجیح داده خواهد شد.

فعالان سیاسی عرب بر این باورند که کشور عربِ حاشیه خلیج فارس که در این خبر به آن اشاره شده و از آن نام برده نشده است، قطعا امارات است؛ زیرا این کشور به سبب پشتیبانی از نیروهای خلیفه حفتر و پیش از آن، همکاری با فرانسه در مالی، نقشی پر رنگ در وقایع لیبی داشته است.

5252

کد N921226