اجمالی/روحانی در افتتاحیه اجلاس مجمع جهانی اهل‌ بیت:

قدرت ما در سایه منطق و توان مذاکره است نه در سلاح و اسلحه

سیاسی

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قدرت ما در سایه توان مذاکره و منطق ماست، گفت: قدرت ایران بر علیه هیچ یک از کشورهای منطقه نیست بلکه ما خواهان صلح و ثبات و توسعه در کل منطقه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در «آیین افتتاحیه ششمین مجمع جهانی اهل‌بیت» که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکید بر اینکه دشمن می‌خواهد مسلمانان را از اسلام واقعی جدا کند، گفت: آنان قصد دارند دین را منشا خشونت قرار دهند در حالی همه ادیان آسمانی در پی کرامت انسانی بوده‌اند.

وی افزود: ببینید چطور امروز به نام موسی و دین یهود در فلسطین کشتار به راه انداخته‌اند و زنان و کودکان را به ناحق به مسلخ می‌برند؛ در حالی که دین موسی، دین اخلاق بوده است. این یک انحراف بزرگ در یک دین ابراهیمی است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در فلسطین به نام دین یهود و در بخشی از آسیا به نام بودا، انسان‌سوزی راه‌ انداخته‌اند و در خاورمیانه نیز عده‌ای مزدور نادان و ناآگاه به نام اسلام و جهاد، خشونت می‌کنند و مسجد، کلیسا و معبد را نابود می‌کنند؛ در حالی که اسلام همان دینی است که می‌گوید جهاد تنها برای حراست از مسجد نیست.

روحانی با بیان اینکه آیات جهاد در قرآن با کلمه «دفاع» شروع می‌شود، گفت: آنجا که باید دفاع کنیم، مقاومت کنیم و بایستیم و پرچم جهاد را به اهتزار درآوریم، قرآن می‌گوید که هر جا که نام خدا برده می‌شود؛ یعنی کلیساها، مسجدها و معبدها باید مورد دفاع باشد.

وی افزود: این دفاع، دفاع از حیثیت، جان، دین، آزادی و مردم‌سالاری در جامعه است و امروز بار سنگین این مسئولیت بر دوش ماست. دیروز برای احیای اسلام در برابر دین‌زدایی و امروز برای احیای اسلام در برابر انحراف و تحریف.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما پیرو مکتب خاندان رسالت هستیم، گفت: امام سجاد(ع) در جامعه پس از حادثه عاشورا که مدینه، مکه و کوفه را رعب و وحشت و ناامیدی فرا گرفته بود، توانست با موج معنویت و اخلاق، امید را به جامعه برگرداند و به مردم یاد بدهد که باید سخن حق بگویند و اگر هم شرایط برای بیان سخن حق فراهم نباشد، با رمز صحبت کنند.

روحانی افزود: امام سجاد(ع) می‌گوید اگر در شرایطی هستیم که نمی‌توانیم بگوییم حاکم، والی، قدرتمند تو باید تواضع داشته باشی و در برابر مردم نباید گردن‌کشی کنی، با این دعا، این حقیقت را می‌گوید که خدایا اگر من در جامعه مقامی یافتم، به همان اندازه در نفسم احساس فروتنی بیشتر کنم و امام سجاد(ع) توانست معارف دین را در قالب دعا بیان کند.

وی با بیان اینکه دنیای امروز مشتاق اسلام معرفت و عطوفت و اسلام سلام، صلح، مقاومت و ایستادگی است، گفت: دین اسلام، دین قانون، حقوق، معنویت و اخلاق است که اساسش برای اِکمال اخلاق بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز در سطح جهان، دولت جمهوری اسلامی اعلام می‌کند که قدرت ما در سایه منطق ماست، قدرت ما در سایه توان مذاکره ماست و قدرت ما در سایه گفتمان جدید ماست.

روحانی با بیان اینکه ما قدرتمان را در زور بازو نمی بینیم، گفت: قدرت ما در سلاح و اسلحه نیست، بلکه قدرت ما در منطق و استدلال و به اهتزاز درآوردن پرچم صلح است.

وی افزود: نه بمب اتم توانست برای متجاوزین صهیونیست امنیت و ثباتی به وجود بیاورد و نه سلاح مدرن توانست امنیت را برای کشورهای همسایه تضمین کند که فکر کردند با آن، می توانند ملت آزاد و مظلومی مانند یمن را زیر بمباران قرار دهند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قدرت و امنیت در سایه وحدت و اتحاد، علم و دانش و یگانگی و انسجام است، گفت: اقتدار ما، قدرت معنوی، علمی و سیاسی ما علیه هیچ یک از کشورهای مسلمان منطقه نبوده و نخواهد بود.

روحانی تاکید کرد: ما از قدرت و اقتدارمان می‌خواهیم صلح، ثبات و امنیت در منطقه به وجود آوریم.

وی ادامه داد: ما ثابت کردیم که با قدرت سیاسی و منطق در برابر قدرت‌های جهان می‌توانیم بنشینیم و آنها را وادار کنیم تا بر حق ملت ما سر فرود آورند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این مردم ثابت کردند که با منطق و استدلال می‌توانند به اهداف بزرگ خود دست یابند، گفت: ما با منطق و استدلال توانستیم به حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای خود دست یابیم و در عین حال به تحریم‌های ظالمانه و قطعنامه‌های غلط شورای امنیت پایان دهیم.

روحانی با اشاره به پیام اجلاس مجمع جهانی اهل‌بیت، گفت: جمع عاشقان اهل بیت برای وحدت دنیای اسلام و صلح و ثبات در منطقه و جهان است.

وی تاکید کرد: برای ما شیعه عراقی، شیعه لبنانی و شیعه یمنی با سُنی عراقی، سنی یمنی و سنی لبنانی هیچ تفاوتی ندارد. ما برای همه صلح و امنیت و برای کل منطقه خواهان توسعه هستیم.

ادامه دارد...