پکن نگرانی آمریکا را در مورد وضعیت حقوق بشر چین کم اهمیت جلوه داد

یک مقام ارشد چین گفت: پکن آماده مذاکره درباره مسئله حقوق بشر در نشست سپتامبر رهبران دو کشور در آمریکاست اما دو طرف نباید اجازه دهند که این موضوع مذاکرات بر سر دیگر مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار دهد.

یک مقام ارشد چین گفت: پکن آماده مذاکره درباره مسئله حقوق بشر در نشست سپتامبر رهبران دو کشور در آمریکاست اما دو طرف نباید اجازه دهند که این موضوع مذاکرات بر سر دیگر مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور حقوق بشر اخیرا گفت که هشدار فزاینده‌ای درباره اوضاع حقوق بشر در چین وجود دارد و متعهد شد تا در نشست رهبران در سپتامبر 2015 که میان باراک اوباما و شی جینپینگ، روسای جمهوری ایالات متحده و چین صورت می‌گیرد این مساله مطرح شود.

در همین حال "لی جونهوآ"، مقام ارشد وزارت خارجه چین گفت: اگر همکاران آمریکایی ما بخواهند در نشست ماه آتی میلادی این مساله را مطرح کنند ما آماده مذاکره هستیم. اما هنوز هم اصرار داریم که مساله حقوق بشر چین نباید محور اصلی این نشست باشد. ما دورنمای گسترده‌تری داریم و آن داشتن همکاری بیشتر و حل اختلافات در طیف وسیع‌تر است.

تام مالینوسکی، معاون وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه به پکن تاکید کرد تا اوضاع رو به وخامت حقوق بشری خود را برای داشتن یک نشست مثبت‌تر در سپتامبر 2015 بهتر کند. این سفر، نخستین سفر رسمی رئیس جمهوری چین به آمریکا از زمان ریاست جمهوری 2013 محسوب می‌شود.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه چین به مسئله بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور اشاره کرد و گفت که آمریکا می‌تواند بر "دیپلماسی بلندگویی" خود اصرار ورزد.

وی در پاسخ به مخالفت آمریکا با پیش نویس قانون نظارت بر سازمان‌های غیردولتی گفت که این مساله به دلیل سوء تفاهم دورنمای این قانون است. واشنگتن می‌گوید که اگر این قانون بررسی نشود، ممکن است بر حضور و مشارکت آمریکا در چین تاثیر منفی بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، بیش از 250 تن اخیرا در چین دستگیر شده‌اند و هم اکنون در زندان هستند. اما این مقام مسئول وزارت خارجه چین این رقم را تنها 20 مورد اعلام کرد و گفت: این افراد به دلیل نقض مقررات بازداشت شده‌اند.

انتهای پیام

کد N921108