درخواست سازمان ملل برای تعطیلی بازداشتگاه‌های سری در عراق

عراق

کمیته بین المللی مخالفت با شکنجه در عراق، خواهان تعطیلی بازداشتگاه‌های سری این کشور به دلیل شکنجه زندانیان شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، این کمیته که وابسته به سازمان ملل است و از 18 کارشناس مستقل تشکیل شده، ضمن صرف‌نظر از درج نام عراق در فهرست کشورهایی که با شکنجه و بدرفتاری مبارزه می‌کنند، از مسئولان عراقی خواست تا حداقل نام یک تن را که به اتهام اقدام به شکنجه زندانیان در حبس به سر می‌برد ذکر کنند.

این کمیته در نتایج بررسی‌های خود از بازداشت مظنونان یا تندروها از جمله افراد کم سن و سال که بدون دستور قضایی بازداشت شده و در زندان به سر می‌برند و در مراکزی بازداشت هستند که توسط وزارت دفاع و کشور اداره می‌شوند، ابراز نگرانی کرد.

این کمیته اعلام کرد: این افراد به دور از جهان خارج و در مراکز سری برای دوره‌های طولانی به سر می‌برند و در معرض شکنجه برای اعتراف کردن به اقداماتشان قرار می‌گیرند.

کمیته مذکور از دولت حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق نیز خواسته تا از عدم بازداشت حتی یک فرد در مراکز سری اطمینان حاصل کند؛ چرا که این مراکز به خودی خود معاهده مخالفت با شکنجه را نقض کرده‌اند و باید بسته شوند.

هنوز مقامات عراقی هیچ واکنش فوری به این مساله نشان نداده‌اند اما ماه گذشته عراق هرگونه شکنجه در زندان‌ها را تکذیب و تضمین‌هایی را مبنی بر عدم شکنجه زندانیان ارائه کرده بود.

این کمیته همچنین خواهان صدور مجوز برای بازدید از تاسیسات بازداشتگاه‌ها شد.

انتهای پیام

کد N921063