ظریف: روحیه نژادپرستی و اشغالگری رژیم صهیونیستی مشکل منطقه است

محمد جواد ظریف

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: روحیه نژادپرستی و اشغالگری رژیم صهیونیستی مشکل منطقه است، و داعش و افراطی گری از مشکلات منطقه است که مقابله با آن نیازمند همکاری همه کشورهاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صداوسیما محمد جواد ظریف که در پایان سفر خود به هند در جمع خبرنگاران سخن می گفت در پاسخ به سوال خبرنگاری، که جمهوری اسلامی چه زمانی آمادگی دارد با همه کشورها  برای حل مشکل منطقه وارد گفتگو و راه حل شود گفت :رژیم صهیونیستی همواره روحیه نژاد پرستی و اشغالگری دارد و مشکل منطقه است بنابراین نمی تواند جزء راه حل باشد .وی افزود: شش کشور عربی حاشیه خلیج فارس و جمهوری اسلامی ایران باید مبتنی براحترام به اراده مردم و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر ،برای یافتن راه حل های عقلایی برای حل مشکلات منطقه با هم گفتگو کنند .
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره طرح ایران برای کنترل بحران سوریه و یمن گفت راه حل یمن راه حل نظامی نیست و برای برقراری صلح در منطقه نیاز به مساعدت همه کشورها از جمله عربستان سعودی دارد.
دکتر ظریف گفت فرایند دیپلماتیک و گفتگو های سیاسی تنها راه حل تمامی بحرانها در یمن ، عراق و سوریه است .
وی با تشریح آخرین تحولات روابط تهران ،دهلی نو و جایگاه هند وایران درجنبش غیر متعهد ها گفت : اکنون زمینه مناسبی برای گسترش مناسبات بین این دو کشور در زمینه های مختلف فراهم است .
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اقدامات ایران و هند برای مقابله با مخاطرات  ناشی از ناامنی ها در افغانستان گفت :قبل از سفر به هند در پاکستان هم در مورد مقابله با تروریسم و افراطی گری بحث و تبادل نظر شده است و همه برای مقابله با آن اتفاق نظر دارند .
دکتر محمد جواد ظریف گفت داعش و افراطی گری از مشکلات منطقه است که مقابله با آن نیازمند همکاری همه کشورهااست .
به گزارش خبر گزاری صداوسیما از دهلی نو دکتر ظریف در نشست با حامد انصاری معاون رییس جمهور هند گفت: امید است نتایج توافق هسته ای ایران بتواند بحران های جاری را به سمت راه حل های عاقلانه سوق دهد .
وی گفت اکنون منطقه در شرایط سختی به ویژه در یمن به سر میبرد و مردم با بدتریت شرایط انسانی که ناقض تمامی اصول و مقررات بین المللی است مواجه شده اند .
وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات سوریه نیز گفت طرح های مختلف روسیه و نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در دستور رایزنی های بین المللی و منطقه ای قرار دارد و انچه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد نگاهی سازنده و گفتگوهای دیپلماسی برای حل مشکلات منطقه است .
وی با اشاره به شرایط جدید همکاری بین ایران وهند گفت ما در این فضای جدید در صدد تحرک بخشیدن به تمامی بخش ها و مناسبات اقتصادی هستیم .
معاون رییس جمهور هندهم با اشاره به روابط خوب دو کشور به توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت :این توافق در واقع یک مکتب دیپلماسی بادستاوردهای خوب برای بحران ها بود و هند از توافق و نتایج آن استقبال می کند.
همچنین دکتر ظریف و آقای آجیت دووال مشاور عالی امنیت ملی هند تحولات یمن، عراق و افغانستان را مورد بررسی قرار دادند .
دکتر ظریف گفت توجه به ساختارهای دموکراتیک ،توسعه و پیشرفت در افغانستان همواره مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است .
آجیت دووال مشاور عالی امنیت ملی هند هم گفت وظیفه همه کشورهاست تا با فعالیت های مشترک و همکاری با تهدید داعش و تروریسم در منطقه مقابله کنند .
کد N921013