آرین‌منش: چاره مشکلات اقتصادی کشور، استیضاح نیست

استيضاح,وزير اقتصاد

یک نماینده سابق مجلس با بیان این‌که کارنامه وزیر اقتصاد در دو سال اخیر در زمینه مهار تورم قابل قبول و نسبتا درخشان است، گفت: آقای طیب‌نیا در سال‌های اخیر، اولین وزیر اقتصاد و دارایی است که موفق شده تورم را کنترل کند.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به شرایط نسبتاً دشوار اقتصادی کشور در دو سال اخیر و کاهش شدید درآمدهای نفتی ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، اظهار کرد: وزیر اقتصاد توانسته مدیریت اقتصاد کشور را در دست بگیرد اگر چه ضعف‌هایی هم وجود داشته است.

وی با بیان این‌که مشکلات اقتصاد کشور ما ساختاری و اساسی و بلندمدت است، تصریح کرد: ما نیازمند اهتمام جدی و عزم ملی از سوی قوای سه‌گانه و همکاری جدی بخش غیردولتی و مردم هستیم.

این فعال سیاسی با اشاره به این‌که ساماندهی مالیات کشور و شفاف‌سازی و متوازن سازی نظام مالی کشور یک ضرورت جدی و انکارناپذیر است، خاطرنشان کرد: هرگز حل مشکلات اقتصادی کشور با استیضاح وزیر محقق نخواهد شد.

آرین منش با تأکید بر این‌که چاره مشکلات اقتصادی کشور استیضاح نیست، افزود: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب سال همدلی و همزبانی نامیده شده است نیازمند همکاری مشترک میان دولت و مجلس و بخش خصوصی هستیم تا در شرایط حساس و بحرانی کنونی که با چالش‌های جدی نظیر نرخ بالای بیکاری جوانان و فارغ‌التحصیلان و رکود اقتصادی و نیمه تعطیل شدن بخش اقتصاد و صنعت مواجه هستیم با همدلی و همکاری و هم‌زبانی در جهت گشایش فضای اقتصادی کشور حرکت کنیم.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که همه مردم و صاحب‌نظران می‌دانند که کشور ما از درآمدهای نسبتاً محدود دو منبع مهم مالیات و درآمدهای نفتی برخوردار است، گفت: بزرگ شدن سیستم دولتی بار زیادی بر دوش دولت گذاشته که تأمین منابع آن و حقوق کارکنان اجرایی جز از دو منبع مالیات و نفت میسر نیست.

وی با بیان این‌که اگرچه ساماندهی مالیات کار ضروری است ‌اما کاهش دریافت مالیات چاره اقتصاد کشور نیست، تصریح کرد: مردم به وزیر اقتصاد و کارنامه او نمره قبولی می‌دهند که در شرایط حساس و دشوار سال‌های اخیر توانسته است نرخ تورم را تا حدود زیادی کنترل کند چون اگرچه مردم به شدت از وضع اقتصادی و تورم موجود ناراحت هستند اما رشد تورم تا حدودی مهار شده است.

آرین منش تأکید کرد: باید همه کمک کنند تا اقتصاد کشور از رکود خارج شود و رونق اقتصادی ایجاد شود، نرخ بیکاری کاهش یابد، درآمدهای غیرنفتی و صادراتی رشد یابد و رسیدن به این اهداف با استیضاح و تغییر وزیر محقق نمی‌شود.

این فعال سیاسی با بیان این‌که مجلس با استیضاح وزیر اقتصاد فرار به جلو را در پیش گرفته و کم‌کاری‌های گذشته خود را فرافکنی می‌کند، گفت: مجلس با طرح هر گونه استیضاح تا انتخابات مجلس آینده در واقع خود را استیضاح می‌کند.

آرین منش با بیان این‌که بعید می‌دانم که عقلای مجلس به استیضاح وزیر اقتصاد رأی مثبت بدهند، گفت: در استیضاح قبلی وزیر آموزش و پرورش نمایندگان، افراطیون مجلس را در انزوا قرار دادند.

این فعال سیاسی با اشاره به این‌که اگر توافق حاصله به نتیجه نهایی برسد، مقطع حساسی برای ایجاد تحول در اقتصاد کشور خواهد بود، افزود: با تدبیر و مدیریت صحیح باید از فرصت به وجود آمده در جهت رونق اقتصاد کشور استفاده کنیم.

آرین منش تأکید کرد: حتی اگر گشایشی در درآمدهای کشور ایجاد شود در صورتی که با برنامه ریزی و تدبیر مدیریت نشود ممکن است به بحران بیماری هلندی دچار شویم و اقتصاد کشور بیشتر به درآمدهای نفتی وابسته شود.

انتهای پیام

کد N920962