اردوغان از تغییر نظام پارلمانی به ریاستی ناامید نشده است

سیاسی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه همچنان تلاش هایش را برای تغییر نظام پارلمانی به ریاستی در قانون اساسی جدید این کشور ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، تلاش های اردوغان برای تغییر نظام پارلمانی به ریاستی در قانون اساسی جدید ترکیه در حالی مطرح می شود که مذاکرات احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور برای تشکیل دولت ائتلافی با حزب جمهوریخواه خلق با شکست مواجه شده است.

اردوغان در سخنرانی خود در میان طرفدارانش در شهر «ریزه» با اشاره اینکه او اولین رئیس جمهوری است که به طور مستقیم توسط مردم انتخاب می شود، خطاب به مخالفانش گفت: «خشنود باشید و یا نباشید نظام ترکیه تغییر کرده است.»

اردوغان پیش از انتخابش به عنوان رئیس جمهور ترکیه در آگوست گذشته، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ نخست وزیر این کشور بود و در حال حاضر به رأی اکثریت پارلمان برای تغییر نظام پارلمانی این کشور به نظام ریاستی چشم دوخته است.

بعد از اینکه داود اوغلو شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی میان حزب عدالت و توسعه و حزب جمهوریخواه خلق را اعلام کرد به نظر می رسد انتخابات زود هنگام تنهh گزینه باقی مانده است؛ گزینه ای که رهبران عدالت و توسعه برای در دست گرفتن اکثریت پارلمان به آن چشم امید بسته اند.

اعلام شکست مذکرات برای تشکیل کابینه ائتلافی به این منزله است که اردوغان بار دیگر برای تحقق جاه طلبی های خود فرصت دارد. به گفته تحلیلگران این سناریویی است که اردوغان از ابتدا و حتی در کنار گفتگوها برای تشکیل کابینه ائتلافی به دنبال آن بوده است.

این در حالی است که بعد از شکست رایزنی ها برای تشکیل دولت ائتلافی، برگزاری انتخابات زود هنگام در ترکیه محتمل ترین گزینه است. منابع آگاه می گویند این انتخابات احتمالا در ۲۲ نوامبر برگزار خواهد شد.