در دیدار معاون رییس جمهور هند؛

ظریف: ایران بدنبال گفت‌وگو برای حل مشکلات منطقه است

هند

وزیر امور خارجه کشورمان و حامد انصاری معاون رییس جمهور هند دیدار و در مورد مسائل مورد علاقه منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به هند، محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به تحولات منطقه اظهار داشت: تحولات منطقه شرایطی سخت را بویژه در یمن طی می‌کند و مردم با بدترین شرایط انسانی که ناقض تمامی اصول و مقررات بین‌المللی است، مواجه شده‌اند. امیدواریم در پرتو نتایج توافق هسته‌ای ایران بتوان بحران‌های جاری را به سمت یک راه حل عاقلانه هدایت کرد و رویکرد گفت‌وگو و همزیستی منطقی و عقلانی را با شروع رایزنی‌های منطقه‌ای با اتخاذ راه حل‌های موثر و مطابق با واقعیت‌های منطقه سوق داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات سوریه نیز اظهارداشت: طرح‌های مختلف روسیه و نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در دستور رایزنی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای قرار دارد و هر کدام در حال رایزنی‌های خود در سطح داخلی و خارجی است. آنچه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، نگاهی سازنده و هرگونه دیپلماسی و گفت‌وگو برای دستیابی به حل مشکلات منطقه است و هر کجا که جلوی ضرر را بگیریم برای همه منفعت است بویژه برای مردم مظلوم سوریه که از اعمال شنیع داعش دچار رنج‌های فراوانی شده‌آند.

ظریف با اشاره به مباحث مطروحه در دستور مذاکرات خود با همتای هندی‌اش و همچنین در دیدار با نخست‌وزیر هند اظهار داشت‌: ما در فضای جدید که زمینه‌ها و فرصت‌های فراوانی دارد درصدد تحرک بخشیدن به تمامی بخش‌های مناسبات دو کشور و یافتن راه حل‌های ممکن برای ظرفیت سازی جدید در عرصه مواصلات ترانزیت، اجرای پروژه‌های انرژی و مبادلات تجاری بیشتر با ارائه تسهیلات هستیم.

حامد انصاری نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور اظهار داشت: رشد مناسبات دو کشور همواره رو به جلو بوده و روند خوبی به همراه داشته است. توافق هسته‌ای ایران با 1+5 در واقع یک مکتب دیپلماسی با دستاورد خوب برای بحران‌ها بود و هند نیز از توافق و نتایج آن استقبال می‌کند.

معاون رییس جمهور هند افزود: ما با اراده کافی برای ارتقای مناسبات دو کشور سعی خواهیم کرد و نخست وزیر هند در این مسیر مصمم است.

انتهای پیام

کد N920711