تکرار نگرانی آیت‌الله جنتی ازانتخابات اسفند94 / می خواهند خبرگان را قبضه کنند

مجلس خبرگان,احمد جنتی,اکبر هاشمی رفسنجانی

دبیر شورای نگهبان،« دلواپس» انتخابات سال آینده مجلس خبرگان رهبری است و می گوید که افرادی می خواهند این مجلس را به تصرف خودشان درآورند.

عبدالله احمدی: با اینکه هنوز تا انتخابات هفتم اسفند مجلس و خبرگان فرصت نسبتا زیادی باقی است، اما این روزها شاهد اظهار نگرانی پی در پی سکاندار شورای نگهبان نسبت به این انتخابات هستیم.

 آیت الله احمد جنتی امروز هم در بخشی از بیانات خود در خطبه های نماز جمعه تهران نسبت به انتخابات مجلس خبرگان ابراز نگرانی کرد. نگرانی که چند وقتی است در سخنرانی ها و مصاحبه های وی دیده می شود.

امام جمعه موقت تهران در خطبه های امروز با اشاره به اینکه مساله خبرگان از انتخابات مجلس شورای اسلامی مهمتر است گفت: تذکر می دهم که مساله انتخابات خبرگان سیاسی نیست و نباید سیاسی شود. این نگرانی وجود دارد که عده ای تلاش دارند که به خبرگان رنگ سیاسی دهند و وقتی آنجا رفتند هر کار خواستند بکنند که اگر موفق شوند برای کل نظام و انقلاب می‌خواهند مشکلاتی را به وجود آورند.

دبیر شورای نگهبان گفت: عده ای می خواهند هرجایی که در کشور مقاومت هست و تسلیم نمی شونند را بشکنند، چه شورای نگهبان باشد و چه قوه قضائیه. اینها می خواهند همه تسلیم اینها باشند و هرچه گفتند را تامین کنند. می خواهند در انتخابات هرکه را خواستند انتخاب شود و قوه قضائیه هم با آنها کاری نداشته باشد. (متن کامل را اینجا بخوانید)

این در حالی است که وی پیش از این نیز به مناسبت سالروز شوراي نگهبان (26تیرماه) مهمان گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما بود و در این برنامه تلاش برای سیاسی کردن انتخابات مجلس خبرگان را نگران کننده خوانده و گفته بود: گزارش هايي درباره انتخابات خبرگان به ما مي رسد که برايمان ايجاد نگراني کرده که برخي مي خواهند رنگ سياسي به اين انتخابات بدهند. (اینـــجا)

دبیر شورای نگهبان که عضو مجلس خبرگان رهبری هم هست در برنامه تلویزیونی "شناسنامه" در (26 مهر 93 ) با بیان این که ممکن است برخی از اعضای فعلی مجلس خبرگان رهبری صلاحیت حضور در این مجلس را از دست بدهند، گفته بود: افرادی با ابزار سوء سیاسی قصد قبضه کردن خبرگان را دارند و من از این افراد حسن نیتی سراغ ندارم. ( اینجـــــا)

وی خاطر نشان کرد: البته تعداد این افراد زیاد نیست ولیکن بیکار ننشستند؛ این امر به شورای نگهبان مربوط نمی شود و بیشتر از فضای سیاسی و اجتماعی است ولی ما باید احراز صلاحیت کنیم و این وظیفه در خصوص تمام انتخابات بر عهده شورای نگهبان است.

جنتی همچنین فروردین همان سال، ( دهم فروردین 93) در جمع مسئولان نظارتی شورای نگهبان در مشهد گفته بود: امروز عده‌ای که سنگر اول را فتح کرده‌اند در پی تصرف مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی هستند. او ‌افزود: آن‌ها مقاصد خود را از این طریق دنبال می‌کنند. جنتی در تشریح ویژگی‌های افراد ذکرشده تصریح کرد: اینها پول دارند و برخی از آنان هم در مراکز قدرت هستند، اما این قدرت را مردم به آنان دادند و پولشان هم مال مردم است. این افراد نقشه‌های خطرناک می‌کشند و الان می‌خواهند مجلس خبرگان رهبری را تصرف کنند زیرا تنها نهادی است که می‌تواند درباره رهبری تصمیم بگیرد. این مجموعه می‌تواند قدرت رهبری را هم محدود کند و امروز اینان قصدشان از در اختیار گرفتن این مجلس همین است.

با این حال به نظر می رسد روی سخن دبیر شورای نگهبان کسی جز اکبر هاشمی رفسنجانی نباشد که این روزها برای حضور در انتخابات دوره پنچم مجلس خبرگان اعلام آمادگی و کاندیداتوری کرده است.

29220

کد N920703