ایندیپندنت فاش کرد: اسرائیل چندین قرارداد تسلیحاتی محرمانه با سودان جنوبی داشته است

تسنیم نوشت:

 در حالی که اتحادیه اروپا صادرات و فروش سلاح به سودان جنوبی را تحریم کرده رژیم صهیونیستی چندین قرارداد تسلیحاتی محرمانه با سودان جنوبی داشته است.
منابع اسرائیلی خبر دادند که رژیم صهیونیستی و دولت سودان جنوبی چندین قرارداد تسلیحاتی محرمانه با یکدیگر داشته که این تسلیحات در تشدید جنگ داخلی در سودان جنوبی که از اواخر سال 2013 آغاز شده تاثیر داشته است.
بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، مقامات اسرائیلی طی چندین سال به صادرات محرمانه سلاح به کشورهایی که در آن جنگ داخلی وجود داشته می‌پردازند.
بر همین اساس، رژیم صهیونیستی تلاش دارد تا با راه‌های مختلف جنگ در جنوب سودان را طولانی کرده تا بتواند قراردادهای تسلیحاتی دیگری را با این کشور و با هدف فروش بیشتر تسلیحات انجام دهد.
گزارش‌هایی که اتحادیه آفریقا منتشر کرده تاکید دارد که دولت سودان جنوبی تسلیحاتی را از کشورهای خارجی دریافت کرده است و این موضوع زمانی مشخص شد که چند ماه پیش شورشیان به دو محموله سلاح در یکی از مناطق جنوب سودان و پس از فرار نیروهای دولتی دست یافتند که بر روی سلاح‌ها مهرها و نوشته‌هایی با زبان عبری نوشته شده بود.
دولت سودان جنوبی هنوز هیچگونه پاسخی در این باره ارائه نکرده است این در حالی است که زمان نهایی توافق میان گروه‌های سیاسی که قرار است 17 ماه جاری در "آدیسا بابا" پایتخت اتیوپی انجام شود نزدیک است.
منبع اسرائیلی گفت از طریق منابع دیگری که قادر به فاش کردن هویت آنها نیست مطلع شده که صادرات تسلیحات به نیروهای دولتی جنوب سودان در حالی صورت می‌گیرد که اتحادیه اروپا صادرات و فروش سلاح به سودان جنوبی را تحریم کرده است.
موضوعی که تردیدها در این باره را زیادتر می‌کند آن است که مقامات اسرائیلی چند ماه پیش و در جریان نمایشگاه تسلیحات در تل‌آویو، هیئتی از سودان جنوبی به ریاست وزیر حمل و نقل این کشور را میزبانی کرد.

310

کد N920701