ظریف بیان کرد

لبخند صمیمی ایران به دوستان منطقه خود

وزير امور خارجه,محمدجواد ظريف

وزیر امور خارجه کشورمان بر تمایل تهران برای همکاری و تلاش به نفع ملت‌های منطقه تاکید کرد و گفت: ما امیدواریم حل پرونده هسته‌ای ایران تاثیر مثبتی در حل و فصل پرونده‌های منطقه داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان بر تمایل تهران برای همکاری و تلاش به نفع ملت‌های منطقه تاکید کرد و گفت: ما امیدواریم حل پرونده هسته‌ای ایران تاثیر مثبتی در حل و فصل پرونده‌های منطقه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد ظریف در مصاحبه با روزنامه لبنانی السفیر افزود: به اعتقاد ما مسئله هسته‌ای مسئله‌ای حاشیه‌ای بود که حل و فصل شد، اما مسئله واقعی و اساسی مربوط به این منطقه است. ما به همکاری و تلاش به نفع این منطقه و ملت‌های آن تمایل داریم. ما امیدواریم تلاش‌ها به نفع همه کشورهای منطقه باشد.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا دیپلماسی لبخند که تهران در مذاکره با غرب درباره پرونده هسته‌ای از آن استفاده می‌کرد، برای گفت‌وگو با عربستان سعودی هم مناسب است؟ گفت: ما از صمیم قلب برای دوستانمان در منطقه لبخند می‌زنیم.

عربستان باید واقعیت‌ها را آنطور که هست ببیند

وزیر امور خارجه ایران درباره ابراز تردید عربستان سعودی درباره حسن نیت تهران در منطقه و متهم کردن آن به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه افزود: ما معتقدیم دوستان ما در عربستان باید واقعیت‌ها را آنطور که هست ببینند. ما با مشکلات زیادی روبرو شدیم و آنها را تحمل کردیم. ما با رنج‌های بزرگی از طرف همسایگان‌مان روبرو شدیم. این ما نبودیم که از صدام حسین علیه سعودی‌ها حمایت کردیم، بلکه آنها بودند که از صدام حسین در جنگ علیه ما حمایت می‌کردند. اگر قرار باشد کسی طرف دیگر را راضی کند آنها هستند که باید ما را راضی کنند. البته ما چنین خواسته‌ای را مطرح نکرده‌ایم.

محمد جواد ظریف ابراز امیدواری کرد پیامدهای پرونده هسته‌ای تاثیر مثبتی داشته باشد و پرونده‌های منطقه هم حل و فصل شود.

ظریف در این مصاحبه از روزنامه السفیر برای انتشار مقاله‌اش تشکر کرد و گفت: امیدوارم پیامی که در این مقاله وجود داشت به منطقه رسیده باشد، زیرا منطقه به آن نیاز دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از واحد مرکزی خبر، ظریف در ادامه این مصاحبه درباره علت لغو سفرش به ترکیه گفت: سفرم به ترکیه کوتاه می‌شد. من به لبنان سفر کردم تا با تمام سلام نخست وزیر این کشور پیش از سفر او به اردن دیدار کنم. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول و احمد داود اوغلو نخست وزیر و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این کشور در آنکارا بودند و دیدار با هر سه نفر آنها در مدت کوتاه امکان پذیر نبود. من هفته آینده به ترکیه سفر خواهم کرد تا بتوانم دیدارهای زمان بندی شده و فشرده خود را انجام دهم.

به جز نتانیاهو، همه از توافق ایران و 1+5 خوشحالند

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه‌ای‌ها از توافقنامه هسته‌ای خوشحال هستند؟، با لبخند گفت: بله آنها از صمیم قلب خوشحال هستند و امیدوارم همه منطقه از این توافق خوشحال باشد. به جز بنیامین نتانیاهو همه باید از این توافقنامه خوشحال باشند.

انتهای پیام

کد N920675