پورابراهیمی:

منابع مالی، بزرگترین مشکل بنگاه‌های اقتصادی کشور است

سیاسی

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس گفت: موضوع تشکیل منطقه ویژه اقتصادی در شهر کرمان در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و به زودی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد تا بتوانیم مرکز استان کرمان را از مزیت های منطقه ویژه اقتصادی بهره‌مند کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، "محمدرضا پورابراهیمی" شامگاه 22 مردادماه در همایش فرصت های سرمایه گذاری استان کرمان در برج میلاد تهران، با بیان اینکه قرار است دولت تا یک ماه آینده برنامه ششم توسعه را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد تصریح کرد: امروز اولویت کشور، موضوع اقتصادی است و در طی 3 سال گذشته نیز مصوبات خوبی برای رونق تولید در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

وی با اشاره به قانون رفع موانع تولید در کشور تصریح کرد: ماده 2 این قانون درباره بدهی‌های بخش خصوصی به دولت است که به طور مثال در استان کرمان پیمانکارانی داریم که میلیاردها تومان از دولت بدهکار هستند اما به دلیل بدهی های مالیاتی، روند کاری آنها متوقف شده است که دو مورد مطالبات پیمانکاری با متوسط 15 میلیارد تومان در استان وجود داشت که دستور توقیف عملیات توسط اداره مالیاتی صادر شد که توانستیم با استفاده از این ماده، مشکلات را حل کنیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه کلیه مطالبات مرتبط با بخش خصوصی از دولت بابت بدهی‌هایشان قابل تبادل است تصریح کرد: متاسفانه خیلی از شرکت‌ها به دلیل بدهی که به دولت دارند، امکان فعالیت آنها سلب شده است و طبق ماده 6 قانون رفع موانع می توانیم بدهی‌های آنها را به دولت انتقال دهیم.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس با اشاره به ماده 8 قانون رفع موانع تولید تصریح کرد: متاسفانه شاهد حضور تبلیغ برندهای خارجی در صدا و سیما بودیم؛ که در این قانون بحث شده است که بخش برندسازی محصولات ایرانی در کشور مدنظر قرار بگیرد.

وی با اشاره به ماده 11 قانون رفع موانع تولید تصریح کرد: معادل 30 درصد از ارزش پروژه های نیمه تمام می توان به شکل خرید غیر نقدی؛ از طرف بخش خصوصی به منظور تکمیل پروژه های نیمه تمام استفاده شود که این می توانیم با استفاده از این قانون، بخش زیادی از پروژه های نیمه تمام استان را تکمیل کنیم.

نمانیده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، سالانه 1200 میلیارد تومان ارزش سوخت مصرفی در استان کرمان است افزود: طبق ماده 12 قانون رفع موانع تولید ، به هر میزان که دستگاه های دولتی و اجرایی در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند، معادل 50 درصد از آن میزان از سوی وزارت نفت به آنها برگردانده خواهد شد.

وی با بیان استان کرمان اکنون با 4 هزار مگاوات کسری برق روبرو است تصریح کرد: با تبصره های ماده 12 قانون رفع موانع تولید، می توان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای بخش خصوصی ایجاد کرد و به گونه ای این بخش را وارد این حوزه کاری کرد.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چالش 80 درصد از بنگاه های اقتصادی، مشکل تامین مالی در اقتصاد کشور است افزود: منابع مالی بزرگترین مشکل بنگاه های اقتصادی کشور است که براساس ماده 21 قانون رفع موانع تولید؛ بانک مرکزی مکلف شده است که حساب ویژه ای برای سرمایه در گردش ایجاد کند که آیین نامه این طرح ظرف 2 ماه آینده نهایی خواهد شد که می تواند در حل مشکل تامین مالی سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی موثر باشد.

پورابراهیمی با بیان اینکه امکان توزیع اوراق مشارکت یکی دیگر از مشکلات تولید بوده است تصریح کرد: اختلافی بین بانک مرکزی و بورس به منظور تعیین قیمت اوراق مشارکت و مجوز صدور اوراق مشارکت وجود داشت که طبق ماده 25 قانون رفع موانع تولید، با صراحت اجازه داده شده است که از طریق شرکت های رتبه بندی امکان تامین مالی از طریق اوراق مشارکت برای بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ فراهم شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده 31 قانون رفع موانع تولید گفت: در این ماده، اعمال مالیات با نرخ صفر را برای واحدهای فعال معدنی و صنعتی درنظر گرفته ایم که باید به آن توجه شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه همه دستگاه و بنگاه ها مکلف شده اند، اظهارنامه مالیاتی تکمیل کنند تصریح کرد: 90 هزار میلیارد تومان بانکها از خود دولت بدهی دارند به همین منظور برای تقویت نظام گردش مالی؛ پیشهاد کردیم که صندوق توسعه ملی میزانی از منابع خودش را به شکل سپرده نزد بانکها قراردهد تا بانکها برای طرح های سرمایه در گردش کمک کنند.

وی تصریح کرد: موضوع تشکیل منطقه ویژه اقتصادی در شهر کرمان در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و به زودی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد تا بتوانیم مرکز استان کرمان را از مزیت های منطقه ویژه اقتصادی بهره مند کنیم.

انتهای پیام

کد N920617