دروازه ورود تشیع میزبان کاروان نمادین امام هشتم

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

شامگاه پنجشنبه یادمان باشکوه شهدا در شلمچه شاهد برپایی مراسم زیبای ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) بود، تا با برگزاری این مراسم سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از جوار شهدای دفاع مقدس کلید بخورد.

شامگاه پنجشنبه یادمان باشکوه شهدا در شلمچه شاهد برپایی مراسم زیبای ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) بود، تا با برگزاری این مراسم سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) از جوار شهدای دفاع مقدس کلید بخورد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این مراسم سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع)، مرتضی طاهریان معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، سیدسعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، همایون قنواتی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خوزستان، حجت‌الاسلام سیدنبی موسوی امام جمعه خرمشهر و فرماندار ویژه این شهر و فرماندهان نظامی و انتظامی و اقشار مختلف مردم خرمشهر حضور داشتند.

شهدای شلمچه در مسیر امام رضا (ع) گام برداشتند

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در این مراسم گفت: در آستانه دهه کرامت به یاد روزی که امام رضا (ع) وارد ایران اسلامی شدند این مراسم را برگزار کرده و این روز را گرامی می‌داریم.

سیدجواد جعفری، پیروزی حق بر باطل و استقرار تمدن عظیم اسلامی را مهمترین پیام هجرت امام رضا(ع) به ایران دانست و افزود: امام رضا (ع) به ایران هجرت کردند و در این خاک به شهادت رسیدند و شهادتشان به گونه‌ای دیگر رقم خورد که باعث استقرار تمدن عظیم اسلامی شد.

وی افزود: شهدایی که امروز در این خاک خفته‌اند پا جای پای امام رضا (ع) گذاشتند و هر کاری که کردند برای اسلام بود و ماندگار شد.

دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: با برگزاری این جشنواره‌ها به دنبال تعظیم شعائر اسلامی هستیم و می‌خواهیم فرهنگ رضوی بیش از گذشته در جامعه گسترش یابد.

جعفری ضمن تقدیر از برگزارکنندگان مراسم کاروان نمادین امام رضا(ع)، اظهار امیدواری کرد: این مراسم ارزشمند هر سال با شکوه‌تر از قبل برگزار شود.

ورود امام رضا (ع) نعمتی برای مردم ایران بود

امام جمعه خرمشهر نیز در مراسم ورود کاروان نمادین امام رضا (ع) در شلمچه با تشریح زندگی و تاریخچه هجرت امام هشتم به ایران اسلامی، ورود امام رضا (ع) به ایران را فرصت و نعمتی برای مردم ایران دانست.

حجت‌الاسلام سیدنبی موسوی افزود: از نشانه‌های این امر وجود تعداد بسیار امامزادگان در گوشه و کنار ایران اسلامی است.

وی افزود: یک شیعه واقعی پا جای پای معصوم و ولی خود می‌گذارد و رفتار و حرکات ایشان را سرلوحه زندگی خویش قرار می‌دهد.

بنا بر این گزارش، این مراسم با قرائت زیارت‌نامه مخصوص امام رضا(ع) توسط سید کریم موسوی در محل یادمان شهدای شلمچه، آغاز شد، در ادامه دو تن از شاعران محلی به زبان عربی و فارسی در مدح امام رضا (ع) شعر خوانی کردند و پس از سخنرانی چندتن از مقامات و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، مراسم با برگزاری دعای کمیل پایان یافت.

همه ساله بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با همکاری دیگر نهادها و ارگان‌ها، با هدف اشاعه فرهنگ رضوی و احیاء قدمگاه‌های حضرت امام رضا(علیه السلام) و در راستای تصمیمات شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در استقبال از برگزاری هر دوره از این جشنواره می‌کوشد تا با اجرای مراسم ورود کاروان نمادین امام رضا(ع) در شلمچه این افتخار اسلامی و ایرانی را زنده نگه داشته و جرعه‌ای از عظمت این دریای بیکرانه را به تصویر بکشد.

بر اساس این گزارش، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده در دهه کرامت برابر با 25 مرداد تا چهارم شهریور سال 1394 در تمام استان‌های ایران و 220 نقطه از جهان برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه این جشنواره همزمان با میلاد باسعادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم برگزار می‌شود و آیین اختتامیه این جشنواره در شب میلاد فرخنده ثامن الحجج(ع) در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N920594