اجمالی/ آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران:

تیم مذاکره کننده حداکثرتوانش رابه کار بست/غربیها زیرتوافق می زنند

سیاسی

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه غربی ها اگر ۱۰۰ امضا هم بکنند زیر امضای خود می زنند، گفت: معتقدم توافق هسته ای صورت گرفته، از موافقت نامه هایی است که باید به مجلس برود.

به گزارش خبرنگار مهر آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه های نماز جمعه امروز تهران با تبریک پیشاپیش ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع)، به برگزاری ششمین مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت در تهران از فردا، اشاره کرد و اظهار داشت: در این مراسم بیش از ۷۰۰ میهمان از ۱۳۰ کشور شرکت می کنند که مقدم آنها را گرامی می داریم.

وی در ادامه با تسلیت ایام شهادت حضرت امام صادق (ع) و با بیان اینکه زبان من نسبت به صحبت درباره اهل بیت (ع) قاصر است گفت: معرفت ما نسبت به آنها خیلی کم است و باید به خاطر این بی معرفتی به پیشگاه خداوند عذرخواهی کنیم؛ ائمه ما وارث انبیای الهی گذشته هستند و همه فضائل آنها از جمله علم انبیای الهی را به ارث می برند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به دوران ۳۴ ساله زعامت و هدایت امام جعفر صادق (ع) افزود: در دوران امامت ایشان که در اواخر دولت اموی و اوایل دولت عباسی بود، فرصت خوبی فراهم شد و فرجه ای به دست آمد، اما در عین حال ایشان و اصحاب و یارانشان مدام تحت کنترل بودند و مرتب در کار آنها کارشکنی می کردند.

آیت الله جنتی اضافه کرد: با وجود این شرایط، امام صادق (ع) از همه این فرصت ها استفاده کرد و جهان را از علوم اسلامی پر کرد؛ ایشان ۴ هزار شاگرد تربیت کرد که در علوم مختلف الهی تربیت یافته بودند به گونه ای که احتیاج به کسی نداشتند.

نتیجه مذاکرات هسته ای ۱۰۰ درصدی نبود/ غربی ها ۱۰۰ امضا هم که بکنند، زیر امضای خود می زنند

وی در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران، با اشاره به پایان مذاکرات هسته ای ایران و غرب و با بیان اینکه تیم مذاکره کننده زحمات زیادی کشیدند و شبانه روز کار کردند، اظهار داشت: آن طور که خودشان می گویند و ما نیز گفته آنها را تصدیق می کنیم، حداکثر توان خود را به کار بستند و اگر ممکن بود، حداکثر نتیجه را می گرفتند، اما متاسفانه نتیجه صد درصدی نبوده و چاره ای هم نبود، چون طرف مقابل نیز دنبال همین مسئله بوده است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم قرار گرفتن متن به دست آمده در مسیر قانونی پیش بینی شده و مراقبت از نقض عهدهای طرف مقابل تصریح کرد: آنها اگر ۱۰۰ امضا هم بکنند، زیر امضای خود می زنند.

آیت الله جنتی با اشاره به توفیقات هسته ای به دست آمده در سال های اخیر گفت: موفقیت های بسیاری در امور هسته ای از جمله در راکتور آب سنگین اراک، تولید رادیوداری و خنثی سازی سلول های سرطانی و غنی سازی ۲۰ درصد داشته ایم که باید به همه دانشمندان و دست اندرکاران به خاطر این موفقیت ها تبریک بگوییم، اما متاسفانه فعلا نمی توان از همه این دستاوردها استفاده کرد تا ببینیم بعدا چه پیش می آید.

معتقدم برجام یک موافقت نامه است و باید به مجلس برود

وی با بیان اینکه در حال حاضر باید از جهت حقوقی بررسی شود که باید توافق هسته ای (برجام) به مجلس برود یا خیر، تاکید کرد: من معتقدم که این از موافقت نامه هایی است که باید به مجلس برود و اگر لازم باشد، دولت باید لایحه بدهد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: نظر دیگری نیز وجود دارد که شورای عالی امنیت ملی باید این توافق را بررسی کند؛ در هر صورت ما نمی توانیم تعیین تکلیف کنیم و مقامات مسئول باید سریع تر این مسئله را مشخص کنند تا از بلاتکلیفی دربیاید.

آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه موضوع هسته ای یک مسئله ملی است نه حزبی و جناحی، اظهار داشت: نباید کسانی برای مقاصد ناباب خود از این مسئله استفاده ابزاری کنند؛ مسئله هسته ای ربطی به فلان حزب و جریان و فلان شخص ندارد و درست نیست که در رابطه با انتخابات از آن استفاده کنند.

وی افزود: باید در این رابطه به مصلحت ملت توجه شود و از این موضوع نیز سوءاستفاده نشود.

امام جمعه موقت تهران در همین رابطه به بیانات رهبر معظم انقلاب در روز عید فطر اشاره کرد و گفت: بیانات ایشان مثل همیشه شافی و کافی بود و تاکید کردند که ما ضد استکباریم و از مجاهدین فلسطین و لبنان و هرجای دیگری که عده ای در راه خدا جهاد کنند، دفاع می کنند و این مواضع ربطی به موضوع هسته ای ندارد و مواضع ضد آمریکایی ما به قوت خود باقی است.

آیت الله جنتی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب فرمودند که سیاست های ما با آمریکا در منطقه ۱۸۰ درجه اختلاف دارد و ما باید حواسمان باشد که قرار نیست با یک توافق تسلیم آمریکا شویم.

مشکلات اقتصادی مردم با حرف و شعار حل نمی شود

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور تاکید کرد: آنچه از مسئولان اجرایی و تقنینی می خواهیم، این است که به فکر مشکلات اقتصادی مردم باشند که مردم را از پا درمی آورد.

وی با بیان اینکه مشکلات مسکن و بیکاری با حرف و شعار و گفتن در یک تریبون حل نمی شود تصریح کرد: این مشکلات کار صادقانه و مخلصانه می خواهد و با جهاد حل می شود.

آیت الله جنتی با بیان اینکه نباید محافظه کاری و صورت سازی انجام شود ادامه داد: لازم است با جدیت کار شود و خلاقیت ها و سرمایه های سرمایه داران به کار گرفته شود و مردم نیز به صحنه بیایند و تولید بالا برود و اگر به این مسائل اصولی نپردازیم، عاقبت خوبی در انتظارمان نیست.

ادامه دارد...