آزادی دومین مخالف برجسته دولت ونزوئلا

ونزوئلا

دولت ونزوئلا وزیر دفاع سابق این کشور را که تبدیل به یکی از منتقدان سرسخت کاراکاس شده بود، آزاد کرد. این دومین مخالف برجسته دولت کاراکاس است که اخیرا آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک دادگاه نظامی ونزوئلا با عفو مشروط ژنرال بازنشسته "رائول بادوئل"، وزیر دفاع سابق ونزوئلا که شش سال از مجموع هشت سال حبس خود به اتهام فساد را سپری کرده بود، موافقت کرد.

پس از آنکه بادوئل از زندانی که همراه با لئوپولدو لوپز، سرشناس‌ترین مخالف زندانی دولت ونزوئلا در آن نگهداری می‌شد، آزاد شد، دختر وی ویدیوی کوتاهی را از در آغوش گرفتن او توسط بستگانش بعد از آزاد شدن از زندان منتشر کرد. بادوئل حدود نیمه‌شب پنجشنبه محل زندان نظامی خود در حومه شهر کاراکاس را ترک کرد و به خانه‌اش در شهر ساحلی مارکانی بازگشت.

آزادی بادوئل 24 ساعت بعد از آن انجام شد که "دنیل سبالوس"، شهردار سابق شهر ناآرام سان کریستوبال در غرب ونزوئلا نیز در حالی که منتظر محاکمه خود به اتهام تحریک به خشونت در جریان اعتراضات ضددولتی سال گذشته بود، به دلایل پزشکی در بازداشت خانگی قرار گرفت.

روز پنجشنبه مقام‌های ونزوئلا همچنین یک فعال 22 ساله را که به اتهام تحریک رفتار مجرمانه در اعتراضات سال 2014 به زندان افتاده بود نیز آزاد کردند.

این آزادی‌های غیرمنتظره نشان‌دهنده ملایمت بیشتر دولت سوسیالیست نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا با مخالفانی است که مورد انتقاد شدید آمریکا به دلیل به زندان انداختن 75 فعال ضددولتی قرار گرفته است. بادوئل از همپیمانان نزدیک هوگو چاوز رئیس‌جمهور سابق ونزوئلا بود که در کودتای کوتاه سال 2002 به بازیابی قدرت او کمک کرد اما در سال 2007 با چاوز اختلاف پیدا کرد و یک رفراندوم که به چاوز قدرت‌های بیشتری اعطا کرد را به کودتای مجازی تشبیه کرد.

انتهای پیام

کد N920475