مقام سابق سیا: بهبود روابط آمریکا- کوبا امید اوباما را برای بستن گوانتانامو افزایش می‌دهد

یک افسر پیشین مبارزه با تروریسم سیا و مسوول بررسی در کمیته روابط خارجی سنا تاکید کرد که بهبود روابط آمریکا و کوبا امید اوباما برای بستن زندان گوآنتانامو را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "جان کریاکو" افسر پیشین مبارزه با تروریسم سیا تاکید کرد: اهمیت مساله گوآنتانامو برای دولت آمریکا ادامه بازداشت افراد مظنون براساس طرح مبارزه با تروریسم است.

اوباما برای این مساله نیاز به استراتژی قانونی دارد که به وی اجازه دهد تا زندانیان را پیش از بستن زندان در خاک آمریکا نگهداری کند.

این افسر پیشین مبارزه با تروریسم سیا افزود: در صورتی که کنگره با جابه‌جایی برخی زندانیان گوآنتانامو موافقت کند، افرادی که براساس سیستم قضایی آمریکا می‌توان علیه آنها پرونده تشکیل داد و آنها را مجازات کرد، می‌توان در زندان‌های فدرال آمریکا نگهداری شود.

کریاکو افزود که مشکلات قانونی جابه‌جایی زندانیان در گوآنتانامو است که توسط افسران سیا در آنجا شکنجه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: درخصوص افرادی که توسط سیا شکنجه شده‌اند، وزارت دادگستری آمریکا نمی‌تواند آنها را تحت پیگرد قرار دهد زیرا تمامی شواهد بالقوه علیه آنان دستکاری خواهد شد.

مسوول بررسی در کمیته روابط خارجی سنا همچنین تاکید کرد که دولت اوباما گزینه دیگری برای کسب اجازه از دادگاه‌های آمریکا به منظور نگه‌داشتن افرادی که سیا فکر می‌کرده قصد ایجاد خطر در یک زندان نظامی در کارولینای جنوبی را داشته‌اند را نیز بررسی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N920243