قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی:

جشن‌های دهه کرامت الگوی فرهنگ «شادی حلال» است

امام رضا ع ,سبك زندگي,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی گفت: شرایط کنونی جهان اسلام و شکل‌گیری جریان منحرفی چون داعش، وظیفه خطیر معرفی اسلام ناب را بر دوش جشنواره امام رضا(ع) گذاشته است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، معرفی وارونه و یا ناقص از اسلام به جهان را پدیده نوظهور در دنیای امروز عنوان کرد و افزود: برای حل این بحران فرهنگی - سیاسی باید از ریشه‌ها و بنیان‌های فکری فرهنگ رضوی بهره جست تا به وسیله آن اسلام ناب به جهانیان معرفی شود.

وی سه تصویر ارایه شده از اسلام در جهان معاصر را بیان و اظهار کرد: شکل اولی که از اسلام در دنیای امروز به نمایش گذاشته شده، اسلام خشونت‌طلب و بی منطق است که پدیده‌ای مانند داعش نماد بارز این تفکر است. این نوع اسلام برای استعمار بسیار خوشایند است زیرا باعث بدنامی و انزوای اسلام می‌شود. درحالی که اسلام دین منطق و مهربانی است و این مضامین با تعابیر مختلف در قرآن بیان شده است.

پیروزمند ادامه داد: شکل دومی که از اسلام ارایه شده است و خطرآن هرگز کمتر از شکل اول نیست بلکه ناپیدا و خزنده است، ارائه تصویری منزوی، منفعل و خارج از میدان اجتماع، سیاست و تمدن‌سازی از اسلام است. در این شکل ارایه شده خبری از عدالت‌خواهی و توجه به معیشت مردم در فرامین دینی دیده نمی‌شود و فقط به محراب و مسجد و ارتباط شخصی افراد با خدا محدود می‌شود. این نوع از اسلام نیز مورد بهره‌برداری نظام سلطه قرار گرفته است.

وی افزود: امام خمینی(ره) این نوع قرائت از اسلام را زیر سوال برد و یک الگوی عملی از اسلام انقلابی را به جهانیان معرفی کرد. امام راحل به همگان نشان داد که اسلام دین اجتماعی و تمدن ساز است. امام ثابت کرد که اسلام دینی است که قدرت پیوند اراده‌ها و انگیزه‌ها را در گستره‌ای وسیع‌تر از مرزهای جغرافیایی اسلام دارد. رهبر کبیر انقلاب اسلامی چهره‌ای از آزادی خواهی، عدالت‌طلبی و نفاق‌گریزی از شریعت محمدی را به تصویر کشید. امام خمینی چهره حقیقی اسلام را که حامل همه ارزش‌های الهی و فراتر از ارزش‌های شخصی است را نمایان ساخت و مبنای جدیدی از پیوندهای اجتماعی را پایه گذاری کرد که نظام‌های لیبرالیستی آن را بر نمی‌تابیدند.

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم، اسلام‌هراسی و بیگاری گرفتن از مسلمانان را نتیجه پیاده کردن دو وجهه ناقص از اسلام یعنی اسلام خشونت‌طلب و اسلام منزوی دانست و بیان کرد: از جشنواره امام رضا(ع) که در گستره بین‌المللی به فعالیت می‌پردازد، انتظار می‌رود تا به معرفی اسلام ناب محمدی بپردازد.

پیروزمند، با اشاره به وجوه مثبت اسلام ناب چون مسئولیت‌پذیری در برابر مسلمین جهان و بیان ایده متفاوت برای سبک زندگی، جشنواره امام رضا(ع) را فرصتی برای اشاعه تفکرات تمدن ساز اسلام عنوان کرد و گفت: جشنواره امام رضا(ع) سفیر آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد.

وی ظهور پدیده داعش را برای مقابله با انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: راه پیشگیری از تبلیغات سوء علیه انقلاب اسلامی و شیوع اسلام هراسی، معرفی حقایق اسلام چون منطق گفت‌وگو و دفاع از ارزش‌های دینی تا مرز شهادت است.

این کارشناس معارف اسلامی، با ابراز خرسندی از پایه‌گذاری دهه کرامت و ایجاد فرصتی برای احیای فرهنگ شادمانی با محوریت اهل بیت(ع)، گفت: جشن‌های دهه کرامت الگوی فرهنگ «شادی حلال» است.

وی با بیان سه گونه از شادی اظهار کرد: شادی توام با هرزگی، عدم رعایت متانت و حفظ حریم با جنس مخالف است که اسلام با این گونه از شادی مخالف است. شکل دوم از شادی توأم با نوعی خلسه و فارغ شدن از اهداف زندگی و تنها ایجاد سرگرمی است که این نوع از شادی نیز مورد تایید اسلام نیست زیرا موجب سرمایه‌سوزی می‌شود و تعبیر قرآن کریم از این نوع شادی و گردانندگان شادی «غافلون» است.

پیروزمند تاکید کرد: «شادی حلال» آن شادی است که نه به هرزگی ختم شود و نه به غفلت.

وی در ادامه به بیان ملاک‌های شادی در اسلام پرداخت و تصریح کرد: شادی، امر در دسترسی مانند موفقیت، مصاحبت با مومنین، دیدن آیات الهی و بدست آوردن علم نافع است که انسان می‌تواند در طول زندگی آن را تجربه کند. بنابراین شادی امری پردامنه و در دسترس است و مستلزم گناه نیست.

پیروزمند تاکید کرد: شادی در اسلام پذیرفتنی است که نتیجه آن عبادت، کمال و انگیزه بیشتر برای حرکت به سوی تعالی باشد و اگر جشنواره امام رضا(ع) که برگزار کننده جشن شادی میلاد حضرت رضا(ع) است، بتواند تفکر شیعی و تعالیم زندگی ساز امام هشتم(ع) را برای مردم تبیین کند بهترین نوع شادی را در جامعه تزریق خواهد کرد که زودگذر نبوده و آثار ماندگار آن مشاهده خواهد شد.

انتهای پیام

کد N920171