زمزمه هایی از اهداف آمریکا در روابط با کوبا:

دیدار «کری» با مخالفان سیاسی کوبا / عدم دیدار با «کاسترو»

سیاسی

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در سفر روز جمعه به کوبا، با مخالفان سیاسی این کشور دیدار، اما برنامه ای برای دیدار با رئیس جمهوری کوبا در دستور کار ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که در جریان سفر «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا به «هاوانا» برای شرکت در مراسم رسمی بازگشایی سفارت این کشور در کوبا وی قرار است با مخالفان سیاسی دولت کوبا دیدار کند.

بنا بر اعلام منبع مذکور، جان کری برنامه ای برای دیدار با «رائول کاسترو» رئیس جمهوری کوبا و یا برادرش «فیدل کاسترو» که رئیس جمهور سابق این کشور بوده است ندارد.

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت: دیدار با مقامات مذکور کوبایی تاکنون در برنامه سفر وزیر خارجه آمریکایی قرار ندارد. وی تنها با همتای کوبایی خود دیدار خواهد داشت.

به گفته وی، در مراسم رسمی بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا مخالفان سیاسی دولت کوبا حضور نخواهند داشت. این امر به دلیل محدودیت های مکانی بوده و ارتباطی به فشارهای هاوانا بر واشنگتن ندارد.

کوبا و آمریکا پس از ۵۴ سال قطع روابط، چندی پیش تصمیم به برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با یکدیگر گرفتند. در ۲۰ جولای سال جاری (۲۹ تیر) سفارت آمریکا در کوبا بازگشایی شده بود، اما کری نتوانسته بود در این مراسم شرکت کند.