رهبر حزب ملی‌گرای ترکیه: اردوغان مانع اصلی مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی است

تركيه

رهبر حزب حرکت ملی گرای ترکیه با افشای اختلافات در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی بین احزاب مختلف این کشور با حزب عدالت و توسعه از دخالت رئیس‌جمهوری ترکیه در این مذاکرات انتقاد کرد.

رهبر حزب حرکت ملی گرای ترکیه با افشای اختلافات در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی بین احزاب مختلف این کشور با حزب عدالت و توسعه از دخالت رئیس‌جمهوری ترکیه در این مذاکرات انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از تودی زمان، دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی گرای ترکیه با انتشار بیانیه‌ای به انتقاد از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور پرداخت و اعلام کرد: اردوغان قصد دارد تا با دخالت در روند مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی بین حزب عدالت و توسعه و حزب مردم جمهوری خواه روح دموکراسی را در ترکیه نابود کند.

باغچلی ادامه داد: اردوغان باید مسیرش را تغییر داده و خودش را جمع و جور کند. این وظیفه احمد داوود اوغلو است تا به عنوان رئیس حزب عدالت و توسعه دولت را تشکیل دهد.

وی افزود: ایجاد اختلال در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی بین احزاب عدالت و توسعه و مردم جمهوری خواه و تلاش برای برگزاری انتخابات زود هنگام در ترکیه به معنی تقابل با خواست و تمایل ملت است. این رئیس جمهور ترکیه است که در حال حاضر بزرگترین مانع در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی است در حالی که او چنین حقی ندارد.

از انتخابات هفتم ژوئن که در آن هیچ حزبی نتوانست رای لازم را برای تشکیل دولت تک حزبی به دست آورد اردوغان مشخصا در بیانیه‌های خود اعلام می کند که برگزاری انتخابات زودهنگام را به تشکیل دولت ائتلافی ترجیح می‌دهد.

روشن است که رئیس جمهور فعلی ترکیه و رهبر سابق حزب عدالت و توسعه امیدوار است که با برگزاری انتخابات زودهنگام بتواند درصد لازم را برای تشکیل دولت تک حزبی به دست آورد.

حزب عدالت و توسعه در انتخابات هفتم ژوئن 41 درصد آرا و 258 کرسی را در پارلمان بدست آورد اما نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام شاهد دو درصد افزایش رای خواهد بود.

دو درصدی که می‌تواند تشکیل دولت تک حزبی از سوی این حزب را تضمین کند.

پیش از این کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب مردم جمهوری خواه نیز اردوغان را به اختلال در ایجاد روند مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی متهم شده بود.

گفته می‌شود وی در اظهاراتی درباره اردوغان و رویکرد منفی وی به تشکیل دولت ائتلافی در اظهاراتی عنوان کرده بود رویکرد منفی اردوغان برای تشکیل دولت تنها دلیلی است که تا کنون این مذاکرات به موفقیت منتهی نشده است.

باغچلی در ادامه اظهاراتش بار دیگر تاکید کرد که حزب وی تنها گزینه احتمالی برای تشکیل دولت ائتلافی با حزب عدالت و توسعه است. وی با این حال خاطرنشان کرد که حزبش تمایلی برای حضور در این ائتلاف ندارد.

رهبر حزب حرکت ملی گرا در این باره تاکید کرد: اگر داوود اوغلو قصد دارد به توصیه اردوغان با حزب ما دیدار کند باید بداند که چنین دیداری هرگز رخ نخواهد داد.

انتهای پیام

کد N919748