قائم مقام وزیر امور خارجه در دیدار با صلیب سرخ:

جامعه بین الملل محاصره یمن رابشکند/انتقاد ازسیاسی کردن کمک به یمن

سیاسی

قائم مقام وزیر امورخارجه ایران در دیدار رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت: سیاسی کردن کمک رسانی به یمن قابل قبول نیست و جامعه بین المللی باید محاصره این کشور را بشکند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما مرتضی سرمدی در دیدار پیتر مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ که به تهران سفر کرده است درباره مشکلات مردم عراق، سوریه، به ویژه یمن و راههای ارسال کمک های بشردوستانه به این کشورها، بحث و تبادل نظر کرد. 

مرتضی سرمدی در این دیداربا اشاره به اینکه مردم یمن در شرایط بسیار سختی بسر می برند گفت: ارسال کمک های بشردوستانه به یمن دشوار شده است، جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک های انساندوستانه به مردم یمن آمادگی دارد. 

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان افزود: متاسفانه استانداردهای بین المللی برای ارسال کمک های بشردوستانه به یمن رعایت نمی شود و علاوه براینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ و جامعه بین المللی باید به مسئولیت خود در این باره بپردازد، مقصر بوجود آمدن این محدودیت ها در کمک رسانی به مردم نیازمند یمن نیز شناسایی شود. 

مرتضی سرمدی اضافه کرد: سیاسی کردن کمک رسانی به یمن به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید با کمک مجامع بین المللی محاصره این کشور شکسته و امکان رساندن کمک های بشردوستانه به ملت یمن فراهم شود.

وی تاکید کرد: آگاه سازی افکار عمومی جامعه جهانی از مخالفت برخی کشورها در امر ارسال کمک های بشردوستانه به یمن موثر است. 

پیتر مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ هم در این دیدار گفت :مشکل ما در یمن، سوریه و عراق اطمینان یافتن از رسیدن کمکهای بشردوستانه به مردم نیازمند است. زیرا موانع زیادی در این زمینه وجود دارد. 

وی افزود :خوشبختانه با کمک و حمایت دولت سوریه از دو سال گذشته امکان رساندن کمک ها به مناطق مختلف سوریه فراهم شده است.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در خصوص یمن گفت: باید راهی برای امکان ارسال کمک های بشر دوستانه به یمن پیدا کنیم. اگرچه در حال حاضر نیروهای صلیب سرخ در برخی مناطق یمن به کمک رسانی مشغول هستند. اما امکان فعالیت آنها بعد از فروردین ماه امسال دشوار شده است.

وی اضافه کرد: اکنون اوضاع در یمن به شدت وخیم است و زیر ساخت های اجتماعی و بهداشتی آن از بین رفته است. کمبود آب شرب، غذا، دارو، برق، تجهیزات پزشکی امکان کمک رسانی را بسیار کند کرده است. 

 


وی در پایان گفت:کمک های بشردوستانه در یمن مطابق با نیازها نیست و باید گامهای  محکمی در این باره برداشته شود.