سوئیس پنج‌شنبه تحریم‌هایش علیه ایران را لغو می‌کند

در پی توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5، شورای فدرال سوئیس اعلام کرد روز پنج‌شنبه تحریم‌های خود علیه تهران را رسما لغو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )سوئیس تحریم های خود علیه ایران را که قبلاً به حالت تعلیق درآمده بود ، روز پنج‌شنبه رسما لغو می‌کند.

شورای فدرال سوئیس در بیانیه ای نوشت: این شورا از توافق بین 1+5 (چین، روسیه،آمریکا، آلمان ،فرانسه و آلمان) و ایران برای حل مناقشه هسته ای استقبال می کند.

این بیانیه می افزاید: این توافق دورنمای جدید سیاسی و اقتصادی به روی ایران و روابط دوجانبه باز می کند.

با توجه به این نقطه عطف در دوازده سال مناقشه هسته ای، شورای فدرال در دوازدهم اوت تصمیم گرفت تحریم‌های خود علیه ایران را که از ژانویه 2014 به حالت تعلیق درآمده بود، بردارد و بند جدید لغو تحریم‌ها را صادر می کند.

خبرگزاری صدا وسیما در ادامه گزارش خود در این ارتباط می افزاید :طبق اعلام دولت سوییس این اصلاحیه با توجه به این حکم از سیزدهم اوت (فردا) به اجرا در می آید. ا

اقدام امروز شورای فدرال نشانه حمایت از اجرای توافق هسته ای و تمایل سوئیس برای تقویت روابط دوجانبه با ایران است.

شورای فدرال سوئیس در نشست دوازدهم اوت تصمیم گرفت تحریم‌ها بر روی معاملات فلزات گرانبها با نهادهای دولتی ایران و همچنین تجارت فرآوردهای پتروشیمی ایران را بردارد.

همچنین تصمیم گرفت تحریم های مربوط به انتقال نفت خام و فرآوردههای نفتی و همچنین سیاست های بیمه ای را که در ارتباط با این معاملات اتخاذ شده است، بردارد. در بخش مالی، حداکثر مبلغ انتقال پول اتباع ایران به یا خارج از این کشور به ده برابر افزایش پیدا می کند.

همه این تحریم ها از سی ام ژانویه دوهزار وچهارده به حالت تعلیق درآمده بود.

کد N919394